logo itpoint.cz

Přehled dění kolem UMTS v ČR - II. část / od ledna 2001

UMTS je mobilní telekomunikační systém, který účastníkům poskytuje vedle služeb systémů druhé generace (GSM 900/1800, DECT atp.) zejména vysokorychlostní přístup k existujícím i budoucím multimediálním službám, k Internetu a dalším službám založeným na IP (Internet Protocol).

Z dění kolem UMTS v ČR

UMTS je mobilní telekomunikační systém, který účastníkům poskytuje vedle služeb systémů druhé generace (GSM 900/1800, DECT atp.) zejména vysokorychlostní přístup k existujícím i budoucím multimediálním službám, k Internetu a dalším službám založeným na IP (Internet Protocol). S využitím družicové součásti má účastníkům, vybaveným jediným mobilním terminálem, umožnit mobilní komunikaci kdekoli na světě, bez ohledu na okolní telekomunikační a uživatelské prostředí.

29.1. 2001 - Současným mobilním operátorům, společnostem EuroTel, RadioMobil a Český Mobil, chce ČTÚ ve výběrovém řízení nabídnout tři ze čtyř licencí na provoz mobilní sítě nové generace UMTS. Zbývající čtvrtá licence, případně licence, o níž některý ze současných operátorů nebude mít zájem, bude nabídnuta ve druhém kole tendru formou aukce, které se tento operátor bude moci zúčastnit. Vyplývá to z návrhu ČTÚ pro vládu, který na svých stránkách zveřejnil server Mobil.cz.

30.1. 2001 - Přes 200 miliónů korun si vyžádá převedení zhruba 50.000 domácností, které přijímají signál kabelové televize UPC prostřednictvím radiového systému MMDS, na kabelovou nebo satelitní síť. UPC musí totiž radiové vysílání kabelové televize do konce roku 2001 zrušit, aby uvolnila frekvenční pásmo pro mobilní systém UMTS. ČTK to sdělil mluvčí společnosti František Malina.

2.2. 2001 - Premiér Miloš Zeman stále věří, že prodej čtyř telekomunikačních licencí mobilní sítě třetí generace UMTS vynese minimálně očekávaných 20 miliard korun. "Je to velmi reálné, spíše je otázka, kolik to bude nad těch 20 miliard," řekl ČTK na dotaz, jestli se nebojí, že půjde o menší částku. Předseda ČTÚ David Stádník 20miliardový výnos totiž koncem ledna 2001 zpochybnil. "Výnos 20 miliard jsem nikdy neviděl reálně," řekl Stádník a dodal, že o této výši příjmu pro stát pochybují i některá ministerstva.

8.2. 2001 - Současní mobilní operátoři jsou za licence pro mobilní síť UMTS ochotni zaplatit částky od jedné do tří miliard Kč, tedy výrazně méně než pět miliard korun, které navrhuje materiálu pro vládu. Zatímco EuroTel považuje za přiměřenou částku zhruba 2,8 miliardy korun, Český Mobil uvažuje asi o 1,5 až 1,8 miliardy Kč (40 až 50 miliónů USD) a RadioMobil je ochoten jednat o ceně kolem miliardy Kč. Vyplývá to z vyjádření operátorů pro ČTK.

14.2. 2001 - Vláda vzala na vědomí návrh ČTÚ, aby tři licence byly uděleny nynějším mobilním operátorům za cenu pěti miliard korun. Zbývající licence bude nabídnuta v aukci, kde kabinet zatím nestanovil minimální cenu. Vláda za prodej licencí na provoz UMTS očekává i nadále jednorázový příjem nejméně 20 miliard korun. To zpochybňují vzhledem ke zkušenostem s podobnými soutěžemi v Evropě tuzemští mobilní operátoři, většina ekonomů i předseda ČTÚ David Stádník.

22.2. 2001 - Vlastníci RadioMobilu nejsou ochotni zaplatit za licenci na budování a provoz sítě nové generace UMTS vládou stanovených pět miliard korun. Pro ČTK to uvedla mluvčí společnosti Tereza Kakosová s tím, že pokud bude stát na této ceně trvat, firma se o licenci bude pravděpodobně ucházet v následné aukci.

21.5. 2001 - Vláda schválila vypsání výběrového řízení na poradenskou firmu, která bude řídit proces prodeje licencí na mobilní sítě 3. generace UMTS.

24.5. 2001 - ČTÚ počítá s udělením čtyř licencí na provoz mobilního systému 3. generace UMTS ve dvoustupňovém výběrovém řízení. Přednostně chce licence prodat současným mobilním operátorům, kteří mohou výstavbu sítě rychle provést. Vyplývá to ze záměru, který ČTÚ zveřejnil v Telekomunikačním věstníku.

8.6. 2001 - Jako poradce pro prodej licencí pro mobilní sítě UMTS vybral ČTÚ společnost Central Europe Trust, Praha.

11.6. 2001 - Společnost Central Europe Trust (CET), která zvítězila v tendru na poradce na udělení licencí UMTS v ČR, se kvůli tomuto projektu spojila s nizozemskou společností OX Auction Experts a advokátní firmou Allen&Overy. ČTK to sdělila CET.

22.6. 2001 - Smlouvu o poradenské činnosti při tendru na prodej licencí UMTS podepsal ČTÚ a konsorcium firem pod vedením Central Europe Trust (CET). Poradce by měl zejména navrhnout podmínky aukce zbylých licencí, které nekoupí mobilní operátoři v prvním kole tendru. Jednání s Eurotelem, RadioMobilem a Českým Mobilem by mělo skončit v závěru července.

29.6. 2001 - ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na udělení licencí pro budování a provoz mobilních sítí třetí generace UMTS. Tendr obsahuje dva stupně, přičemž v prvním budou licence nabídnuty společnostem Eurotel, RadioMobil a Český Mobil, ve druhém stupni budou licence neudané v předchozím kole draženy v aukci. V podmínkách tendru není jednoznačně uvedeno, zda úřad vydá tři licence, k čemuž se přiklání mobilní operátoři, nebo čtyři licence, se kterými se původně počítalo a na které stačí kmitočtová pásma v ČR.

7.8. 2001 - Mobilní operátoři Eurotel a RadioMobil podali své nabídky v prvním stupni tendru na udělení licencí na mobilní služby 3. generace UMTS, Český Mobil účast odmítl a zúčastní se následné aukce. Český telekomunikační úřad ve výběrovém řízení nabídl operátorům tři licence po 6,7 miliardy Kč. ČTÚ požaduje zaplacení 6,7 miliardy korun do dvou let. Licence má platnost 20 let. Pro Český Mobil jsou podle mluvčího Igora Přerovského finanční podmínky soutěže nepřijatelné. Český Mobil je podle Přerovského ochoten vzít v úvahu změny oficiálních podmínek současného výběrového řízení, které by odrážely výhodnější finanční podmínky. Firma má zájem o účast ve všech dalších stupních tendru i případných jiných výběrových řízeních na UMTS. Řídícímu výboru, ve kterém jsou zastoupeni zástupci ministerstev, ÚOHS a ČTÚ, radí a zajišťuje organizaci tendru poradenské konsorcium, vedené společností Central Europe Trust.

9.8. 2001 - Licence na provozování mobilní sítě třetí generace UMTS chtějí operátoři RadioMobil a Eurotel koupit pouze na dlouhodobé splátky. V žádostech, které v úterý podaly na Český telekomunikační úřad, obě firmy uvádějí, že navrženou sumu 6,7 miliardy korun za licenci zaplatí jen ve dvacetiletých splátkách. Napsala to Mladá fronta DNES.

14.8. 2001 - Krácení výdajů státního rozpočtu na rok 2001 si pravděpodobně vynutí případné nenaplnění plánovaného příjmu 20 miliard korun za prodej licencí pro mobilní sítě 3. generace UMTS. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek s tím, že o problému bude rozhodovat celá vláda.

27.8. 2001 - Stát zvažuje, že zruší první kolo výběrového řízení na prodej licencí pro třetí generaci mobilních telefonů (UMTS) a vypíše nové řízení. Zatímco stát požadoval za licence 20 miliard korun, nabídli mobilní operátoři Eurotel a RadioMobil pouze 6,7 miliardy. Jak informovala Mladá fronta Dnes, výtěžek v novém kole by měl dosáhnout alespoň deset miliard korun. Na tomto návrhu se shodli zástupci ministerstev financí a dopravy spolu s Českým telekomunikačním úřadem. Vláda by se tímto materiálem měla zabývat v září.

10.9. 2001 - ČTÚ navrhl vládě prodloužit termín pro udělení licencí na provoz mobilních sítí 3. generace UMTS o dva měsíce na konec listopadu. Podle původního vládního usnesení měl úřad licence prodat do konce září. Odsun termínu se podle Stádníka týká pouze licencí nabízených v aukci. "Licence, které mobilní operátoři koupí v 1. kole tendru, budou uděleny ihned po jeho uzavření, nezávisle na skončení celého výběrového řízení," vysvětlil. Podle jeho slov si odklad vyžádala mimo jiné nynější aukce na licence UMTS v Dánsku, která by kolidovala s dražbou licencí, jež si nekoupí tuzemští mobilní operátoři v 1. kole výběrového řízení. Vláda by se měla rovněž vyjádřit k 1. kolu výběrového řízení, kdy úřad nabídl tři licence operátorům Eurotelu, RadioMobilu a Českému Mobilu po 6,7 miliardy korun. Nabídku podaly pouze společnosti Eurotel a RadioMobil, které si však stanovily dodatečné podmínky, například rozložení plateb za licence do několika let, omezení konkurence, či posunutí termínu zahájení provozu do roku 2004. Český Mobil podmínky tendru odmítl a čeká na aukci.

24.9. 2001 - ČTÚ má po dohodě s vládou udělit pouze tři licence na provozování mobilních sítí nové generace UMTS. Termín uzavření procesu kabinet posunul z konce září na závěr listopadu. Vláda přitom stále požaduje celkový výnos 20 miliard korun, řekl ČTK předseda úřadu David Stádník.

10.10. 2001 - Mobilní operátor Český Mobil začal jednat s ČTÚ o zapojení do 1. stupně výběrového řízení na licence UMTS. Společnost se v srpnu rozhodla tendru neúčastnit kvůli nepřijatelným finančním podmínkám, ale vyjádřila ochotu dále jednat o změně kritérií. ČTK to řekl mluvčí společnosti Igor Přerovský.

15.10. 2001 - Radiomobil nedá za licenci na provozování sítě mobilních telefonů 3. generace UMTS více než miliardu korun. Společnost před několika měsíci oznámila, že je ochotna za licenci zaplatit 1,5 až 2,5 miliardy korun. "Zhoršilo se prostředí telekomunikačního trhu a poklesla i očekávání finančních kruhů," uvedl v rozhovoru pro časopis Týden generální ředitel Radiomobilu Roland Mahler.

16.10. 2001 - Za vyvolávací cenu 6,7 miliardy korun chce ČTÚ nabízet v aukci licence na sítě UMTS, které si nekoupí operátoři v 1. kole výběrového řízení. Operátoři si tento den mohli na ČTÚ vyzvednout změněné podmínky prvního kola tendru. Učinily tak společnosti RadioMobil a Český Mobil, Eurotel si nabídku vyzvedl o den později. Operátoři musejí na nové podmínky reagovat do 14 dnů. Poté bude následovat případná aukce zbylých licencí. Aukce, která bude mít stejné podmínky jako tendr, se budou moci vedle tuzemských mobilních operátorů účastnit i další firmy. ČTÚ podle Stádníka registruje čtyři další zájemce.

18.10. 2001 - Do 30. října musí tuzemští mobilní operátoři předložit ČTÚ nové nabídky do 1. kola výběrového řízení na prodej tří licencí pro sítě 3. generace UMTS. RadioMobil, Český Mobil i Eurotel si novou zadávací dokumentaci vyzvedly v minulých dnech. ČTK to sdělil předseda úřadu David Stádník.

19.10. 2001 - Radiomobil považuje nové podmínky pro získání licence na provoz sítě UMTS za zcela nereálné. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Jiří Hájek. O tom, zda se firma bude o licenci za nynějších podmínek ucházet se nevyjádřil.

zdroj : CTK

Článek ze dne 22. listopadu 2001 - čtvrtek