logo itpoint.cz

Prodej licencí na FWA na Slovensku se rozjíždí už v příštím týdnu

Už v pondělí 12. února 2001 bude dán pokyn k vyhlášení tendru na prodej licencí na FWA, plánuje se prodej tří celoplošných licencí.

Ministerstvo dopravy, spojů a telekomunikací Slovenské republiky (MDST) dá v pondělí 12. února 2001 pokyn Telekomunikačnímu úřadu SR (TÚ SR), aby vyhlásil výběrové řízení na prodej licencí na pevný bezdrátový přístup (FWA). Podle státního tajemníka MDST Dušana Faktora plánuje ministerstvo předat tři celoplošné licence FWA.

Cena za jednu licenci bude podle dostupných informací 70 milionů Sk a výběrové řízení se uskuteční formou tzv. soutěže krásy. Ministerstvo vyzvalo TÚ SR, aby zorganizoval výběrové řízení takovým způsobem, který maximalizuje konkurenční prostředí na slovenském telekomunikačním trhu. Podle Faktora to nepřímo naznačuje, že současní tři slovenští telekomunikační operátoři nebudou mít možnost licenci FWA v připravovaném tendru získat. Vyloučena ale není možnost, že se o tuto licenci budou moci ucházet v budoucnu.

Faktor předpokládá, že po vypsání potrvá ještě několik dní, než ho TÚ SR skutečně vyhlásí. Očekává se, že nabídky zájemců by měly být vyhodnocené přibližně do dubna. Podle dostupných informací má na Slovensku zájem o licence FWA více než 10 subjektů. Svůj zájem veřejně prezentovaly takové společnosti jako Callino, Nextra či firma GiTy.

Standard FWA je určený pro poskytování datových spojení pro uzavřenou skupinu klientů, což umožňuje například komunikaci mezi pobočkami některých firem, ale i vysokorychlostní přístup na internet. Mohl by se tak stát potenciálním konkurentem některých služeb poskytovaných mobilními operátory a to i v oblasti hlasových služeb.

Slovensko je jednou z prvních zemí v regionu střední a východní Evropy, kde se licence FWA budou přidělovat. Prodej těchto licencí se zatím uskutečnil pouze v České republice, Polsku a Rumunsku, připravuje se v Rakousku.

 Česká informační agentura
joh

Článek ze dne 8. února 2001 - čtvrtek