logo itpoint.cz

Prodej Slovenských telekomunikací v loňském roce byl podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj třetí nejvýznamnější privatizační transakcí v postkomunistických státech

Díky prodeji ST Slovensko zaznamenalo mezi postkomunistickými státy druhý nejvyšší příliv přímých zahraničních investic na jednoho obyvatele.

Prodej Slovenských telekomunikací (ST) v loňském roce byl podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) třetí nejvýznamnější privatizační transakcí v postkomunistických státech. Před ST, kde objem kontraktu dosáhl 939 milionů USD, se umístil prodej polské telekomunikační společnosti Telekomunikacja Polska v hodnotě 4,3 miliardy USD a ruské ropné a těžební společnosti Onako, která byla prodána za 1,08 miliardy USD.

Díky prodeji ST Slovensko zaznamenalo mezi postkomunistickými státy druhý nejvyšší příliv přímých zahraničních investic na jednoho obyvatele. Podobně i prodej 35 procentního podílu v Telekomunikacja Polska společnosti France Telecom se podepsal na vysokém přílivu přímých zahraničních investic do Polska, které dosáhly hodnoty zhruba devět miliard USD.

S blížícím se dokončení privatizace velkých státních podniků však bude podle EBRD důležité přitáhnou zahraniční investice jak do výstavby na zelené louce, tak i do soukromých společností.

Čistý příliv přímých zahraničních investic dosáhl na Slovensku v loňském roce podle údajů EBRD 1,5 miliardy USD, přičemž Národní banka Slovenska oficiálně vykázala příliv kapitálu v objemu 1,976 miliardy USD. Celkem do středoevropských, balkánských a pobaltských států podle odhadu světové banky loni plynulo 20,83 miliardy USD. Podíl Slovenska na investicích v regionu tak zhruba činí 7,2 procenta.

 Česká informační agentura
kaj

Článek ze dne 9. května 2001 - středa