logo itpoint.cz

Projekt veřejných informačních terminálů představily na ComNetu České radiokomunikace

Projekt veřejných informačních terminálů ( VIT ) u příležitosti veletrhu ComNet představila společnost České radiokomunikace (ČRa). Firma při realizaci projektu spolupracuje se svou dceřinou společností Softlink a využívá vlastní síť RadioNET. Celkové investice do projektu firmy odhadují na miliardu korun.

Hlavním cílem projektu VIT je vybudování celoplošné sítě veřejných stanic pro realizaci informačních, prodejních a platebních služeb pro širokou veřejnost. "Veřejné informační terminály budou moci nabídnout nejen obecné informační služby, ale především aplikace na bázi elektronického obchodu, platební a obchodní aplikace a další služby," řekl Jaromír Charvát ze společnosti Softlink. Celkově by podle něj mělo být vybudováno kolem deseti tisíc terminálů, z toho až dva tisíce by mohly být v provozu do konce roku 2002. VIT mají být umístěny především v prostorách České pošty a blízko benzinových pump.

Firma očekává, že největší pozornost pravděpodobně vzbudí aplikace na bázi elektronického obchodu, které mají umožnit on-line nákup, prodej či rezervaci zboží a služeb, uzavírání sázek číselných loterií a on-line dobíjení čipových karet systému tzv. elektronických peněženek. Součástí mají být i realizace platebních příkazů a jiných bankovních a peněžních aplikací s autorizací platební kartou. "Samozřejmostí bude i přístup na internet," řekl Charvát.

Již v loňském roce představily České radiokomunikace společně se společností Český internet projekt veřejných terminálů pro přístup k internetu, který získal podporu vlády a Úřadu pro státní informační systém. Ten má mimo jiné umožnit bezplatné užívání e-mailu nebo bezplatný přístup k jednotnému portálu státní správy a k všeobecným informacím. Prohlížení ostatních internetových stránek by mělo být placenou službou.


 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 24. května 2001 - čtvrtek