logo itpoint.cz

Prudký rozvoj mobilní telekomunikace v České republice pokračuje i v letošním roce.

Za necelých sedm měsíců aktivovali tuzemští mobilní operátoři více než 1,1 milionu nových uživatelů. Zatímco ještě na konci loňského roku bylo v ČR 4,32 milionu aktivních uživatelů, v polovině letošního roku se jejich počet zvýšil na 5,44 milionů.

Za necelých sedm měsíců aktivovali tuzemští mobilní operátoři více než 1,1 milionu nových uživatelů. Zatímco ještě na konci loňského roku bylo v ČR 4,32 milionu aktivních uživatelů, v polovině letošního roku se jejich počet zvýšil na 5,44 milionů. Vyplývá to z porovnání údajů společností Eurotel, RadioMobil a Český Mobil.

Postavení největšího tuzemského operátora si nadále udržuje Eurotel. V polovině letošního roku mu připadal téměř 50procentní podíl na trhu – 2,65 milionů zákazníků. V meziročním srovnání vzrostl za prvních šest měsíců letošního roku 2001 počet protelefonovaných minut zákazníky Eurotelu o 31 procent a přesáhl hodnotu 1,79 miliardy minut. "Počet odeslaných SMS zpráv za prvních šest měsíců letošního roku překročil hranici 436 milionu a v meziročním srovnání došlo k nárůstu v používání služby o 184 procent," sdělil tiskový mluvčí společnosti Jan Kučmáš.

Společnost RadioMobil sice v loňském roce díky růstu počtu uživatelů své sítě Paegas odstup za Eurotelem postupně zmenšovala, v letošním roce se však tempo nových aktivací snížilo – zatímco Eurotel v roce 2001 získal zhruba 479 tisíc uživatelů, RadioMobil jen 390 tisíc. Celkově nyní síť Paegas registruje přes 2,24 milionů zákazníků.

Služby nejmladšího operátora - Českého Mobilu - si zatím letos aktivovalo zhruba 240 tisíc nových zákazníků, celkově se počet jeho uživatelů zvýšil na 540 tisíc. Podrobnosti o protelefonovaných minutách a počtu odeslaných SMS Český Mobil ani RadioMobil neuvádějí.

Zemí s nejvyšším procentem uživatelů mobilních telefonů se v loňském roce stal Island, kde mobilní telefon ke konci loňského roku mělo již 77,4 procent obyvatel. Podle údajů analytické společnosti EMC - World Cellular Database bylo na konci roku 2000 ve světě celkem 700 milionů uživatelů mobilních telefonů, přičemž meziroční nárůst oproti roku 1999 činil 213 milionů. Hranice jedné miliardy pak má být překročena někdy v průběhu třetího čtvrtletí roku 2002.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 31. července 2001 - úterý