logo itpoint.cz

Radiomobil zpochybňuje předpokládavý dvacetimiliardový výnos za prodej licencí na UMTS

Akcionáři společnosti pokládají za přijatelnou cenu od jedné miliardy korun, v závislosti na konkrétních podmínkách, které však musí být známy před zahájením vlastního výběrového řízení ...

Za nereálný označila společnost RadioMobil předpokládaný dvacetimiliardový výnos z prodeje čtyř licencí na provoz sítě mobilních telefonů třetí generace UMTS. Jedna licence by přitom podle dosavadních představ Telekomunikačního úřadu ČR měla stát pět miliard korun. "Akcionáři společnosti pokládají za přijatelnou cenu od jedné miliardy korun, v závislosti na konkrétních podmínkách, které však musí být známy před zahájením vlastního výběrového řízení," uvedl generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler.

V souladu s dostupnými informacemi by mělo být výběrové řízení rozděleno do dvou kol. V prvním budou nabídnuty licence UMTS stávajícím mobilním operátorům za cenu pět miliard korun (125 milionů USD), ve druhém kole se pak vydraží čtvrtá licence, případně i licence neprodané v prvním kole. Podle prohlášení RadioMobilu lze očekávat první příjmy z poskytování služeb UMTS až v roce 2004.

Nelibost s cenami licencí UMTS dal minulý týden najevo i další operátor - Český Mobil. "Přiměřená cena za jednu licenci by se měla pohybovat mezi 40 a 50 miliony USD," prohlásil již dříve obchodní ředitel Českého Mobilu Mario Mele.

RadioMobil provozuje od roku 1996 síť GSM Paegas, ve které měl v prosinci 1,85 milionu klientů. Firma je společným podnikem Českých radiokomunikací a konsorcia CMobil.

 Česká informační agentura
jn

Článek ze dne 13. února 2001 - úterý