logo itpoint.cz

Regulátoři z FCC potřebují zmodernizovat své vzdělání

O významu úrovně regulačního orgánu v liberalizovaných telekomunikacích nikdo nepochybuje. Platí to v USA a u nás o nic méně. Právě proto by bylo zajímavé porovnat situaci FCC a ČTÚ. Za oceánem mají mnoho právníků a málo techniků, troufnu si předpokládat, že u nás je situace opačná …

Národní telekomunikační regulátoři jsou chytrá parta, mnozí vlastní tituly absolventa vysoké školy v právní vědě, ekonomice a dalších disciplínách. Jsou chytří dost, aby rozeznali potřebu pomoci v jednáních ohledně víc a více technických záležitostí, které jsou před nimi.

"Nejsme tak pitomí," žertoval předseda federální komunikační komise Michael Powell, syn nového ministra zahraničí a právník, který předtím pracoval na ministerstvu spravedlnosti v antimonopolním útvaru. Ale čím dále tím více, vládní komisaři musí stihnout megawatty rozhodnutí s mikroskopickou zkušeností v inženýrství. A tak regulátoři zvažují dodatečné vzdělávání v některých oborech pro sebe a svůj personál.

To by mohlo zahrnovat větší množství ukázek zajištěných soukromými společnostmi, více seminářů s akademickými vědci - dokonce včetně vyjížďek do terénu. Jen 14 % ze zaměstnanců komise má inženýrské hodnosti či vědeckou průpravu. "Potřebujeme právníky chápající techniku," říká Powell.

Tato potřeba nebyla takto otevřeně v minulosti vyslovovaná, řekl Michael Petricone, viceprezident technologické politiky pro asociaci spotřební elektroniky. "Byla zde asi doba, kdy jste mohli být dobrým advokátem a chytrým manažerem a takto celkem úspěšně proplouvat, ale to už nemůžete dále dělat," řekl. "Za účelem pochopení souvislostí politiky musíte porozumět technologii."

To znamená vyznat se v hlavolamech podobajících se těmto :

V oddělení FCC odpovědném za bezdrátové záležitosti je z 315 zaměstnanců okolo 100 právníků. Jen 35 jsou inženýři. Výbor, který pečuje o sporné otázky místních a dálkových telefonů, má dvakrát tolik právníků než počítačových a inženýrských zaměstnanců.

Na dovršení všeho funkcionáři agentury si musí dělat starosti s úbytkem kvalifikovaných technických zaměstnanců. Okolo třetiny inženýrů komise je způsobilých pro odchod do důchodu. Atraktivní čerstvé talenty mohou vyzkoušet ohromnou výzvu, když státní správa musí soutěžit s dobře platícími výrobními a komunikačními podniky. Zatímco komise shání odborníky pro tradiční rádiové vysílání, objevují se nové technologie, jako například hlasové telefonní hovory, které mohou být přenášeny přes Web.

Bez brilantních technických znalostí "skončíte v předklonu před vyškolenými lidmi které máte řídit," řekl Dale Hatfield, bývalý šéf agentury pro technologie. To může občas působit ku prospěchu agentury. Pokud se dvě silné průmyslové skupiny srazí čelně hlavami nad technickou záležitostí, pravděpodobně poskytnou konkurenční a protichůdné studie. Komise tak může hrát play off proti ostatním a dobrat se k pravdě tímto způsobem," řekl Hatfield, nyní pracující v telekomunikačním projektu University of Colorado.

Avšak v některých případech by jedna strana mohla být představitel nového průmyslového odvětví nebo skupina představující veřejný zájem bez prostředků k provádění odborných studií. Nebo by to mohla být komise sama, rozvíjející novou iniciativu vůči nehybným tvářím opozice ze soukromého sektoru.

Ku příkladu v loňském roce FCC navrhovala nechat školy, kostely a obecní skupiny provozovat vysílání novými nízkovýkonnými FM stanicemi pro jejich nejbližší okolí. Inženýři agentury určili podmínky pro službu tak, aby nepůsobila významné rušení v stávajících kanálech. Ale komerční vysílače se dlouho plánu bránily. Dělaly své vlastní zkoušky se závěrem, že vtisknutí nízkovýkonných stanic do éteru by zruinovalo kvalitu zvuku regulérních FM stanic. Národní asociace rozhlasových stanic dokonce vytvořila CD rušivých zvuků, které by slyšeli posluchači pokud se tyto mikrostanice přidají do éteru. Seskupení toto přehrávalo na Kapitolu a zpracovaní zákonodárci nakonec vrátili návrh agentuře.

Zájmové skupiny, které předkládají do komise své vlastní podklady, dokonce uznávají potřebu nezávislého znaleckého posudku od části pracovníků komise. "My jsme vždy na to dávali své dva centy," řekl Petricone, jehož skupina reprezentuje hlavní televizní, rozhlasové a další elektronické producenty. Kromě toho dodal : "je velmi důležité aby si komise udržela nestranný technický personál, na který se komisař může spolehnout ve svém rozhodování."

Článek ze dne 13. března 2001 - úterý