logo itpoint.cz

Revoluce mobilních telefonů se zadrhává

Předčasný jásot?

Příští generace mobilních telefonů slibuje zrevolucionalizovat telekomunikační odvětví. Nové telefony budou poskytovat vysokorychlostní internetový přístup, a uvolní web od jeho propojení s osobním počítačem. Sotva necelý rok poté, co mobilní telefonní společnosti vynaložily stovky miliard dolarů na koupi práva provozovat tzv. třetí generaci mobilních telefonů, se objevily vážné pochybnosti o životaschopnosti nových služeb. Budou chtít zákazníci skutečně platit drahé poplatky, aby si mohli zpřístupnit online služby jako zprávy, nakupování, a hudbu na požádání? A mohou si samotné telekomunikační firmy dovolit rozjet nový systém třetí generace mobilních telefonů, jenž si vyžádá ohromnou investici do nových sítí?

Potíže zadluženosti

Největší problém pro mobilní telefonní operátory je obrovské množství zadluženosti, kterou nahromadily v procesu získávání licencí na telefony 3G. To jim způsobilo zpožďování plánů na spuštění nových služeb, a vyhledávání partnerů mezi jejich protivníky při výstavbě infrastruktury.

BT je podnik s největším problémem se zadlužením, ale německý Deutsche Telekom a France Telecom jsou také pod obrovskou zátěží zadluženosti. BT zamýšlí získat zpět své mezinárodní investice, prodejem podílů v Japonsku a Španělsku, zatímco Deutsche Telekom je se ještě pokouší proniknout na fragmentovaný trh USA.

Technické překážky

Nová generace mobilních sluchátek bude poskytovat vysokorychlostní internetový přístup jelikož využívá paketovou techniku, dělící signály na menší části umožňující jim nést více informací.

Následkem toho bude spojení stále navázáno a rychlost přenosu dat bude dramaticky zvýšená, aby dovolila sledovat video klipy přímo. Nicméně kapacita bude ohraničená velikostí mobilních telefonů, jenž budou potřebovat větší displeje a více energie z akumulátoru.

Popularita

Ale je nejasné zejména jak populární nové služby budou. V Japonsku, kde oblíbená služba nazvaná i-Mode již existuje, textové zprávy jsou nejběžnějším využitím, zatímco objednávání vstupenek je snadnější díky přidávání nákladů k telefonnímu účtu.

I Japonsko nicméně mělo zpoždění při startu svých prvních skutečných služeb 3G, které měly odstartovat toto léto v Tokiu. Evropské služby 3G jsou pravděpodobně několik let vzdáleny a pak stejně první služby budou omezeny pouze na velkoměsta. A v Americe až dosud telekomunikační firmy volily méně technologicky vyspělé standarty které jsou více slučitelné s existujícími mobilními telefonními systémy.

Zklamání ze spuštění služeb WAP v Británii, jenž využívá existující techniku pro poskytování ohraničeného internetového přístupu k mobilním telefonním zákazníkům, znamenalo varovný výstřel pro zúčastněné firmy, že další etapa revoluce mobilních telefonů může docela dobře mít zpoždění.

Článek ze dne 2. května 2001 - středa