logo itpoint.cz

S celkem jedenácti operátory pevných sítí jedná v současné době Český Telecom o propojení sítí

Na včerejším setkání s novináři to řekl viceprezident pro služby velkoprodeje Českého Telecomu Pavel Jiroušek.

Již v březnu letošního roku podaly oficiální návrh na propojení sítí společnosti GlobalTel, Czech On Line a organizační složka BT (Worldwide) Limited, v květnu podala žádost společnosti Rann Globalnet, v červnu firma Kiwwi a v červenci pak společnosti Pragonet, World Online a Telegon. Na včerejším setkání s novináři to řekl viceprezident pro služby velkoprodeje Českého Telecomu Pavel Jiroušek.

S dalšími třemi operátory - Tele2, Echoton a Zephyr Communications - zatím probíhají neoficiální jednání. "Tyto firmy mají zájem se s námi propojit, takže si nyní upřesňujeme, co je z obou stran potřeba připravit," upřesnil Jiroušek. Další dva zájemci o propojení - Callino a Intratel - jednání s Českým Telecomem zastavili.

Na základě nového telekomunikačního zákona zatím letos Český Telecom uzavřel propojovací smlouvy se společnostmi Contactel, Aliatel a eTel.

Dohodu s GTS muselo nahradit rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, protože se obě společnosti na podmínkách propojení nedohodly. Z dřívější doby má firma uzavřeny dohody s držiteli licencí pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb v takzvaných vymezených místních sítích, tj. s regionálními alternativními operátory - UPC, Factcom, Telecom 21 a Dattel, který je nyní součástí GTS.

Dále má Český Telecom uzavřeny propojovací dohody se všemi třemi mobilními operátory, přičemž na ceně pro letošní rok se zatím dohodl jen s Českým Mobilem. Smlouva s provozovatelem pagingových služeb Radiokontakt Operator byla k 1. červnu letošního roku převedena na pagingového operátora Multitone CZ, který provozuje veřejnou pagingovou službu od září 2000, když po několikaletém oddalování spuštění vlastní sítě odkoupil konkurenční společnost Radiokontakt Operator.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 5. září 2001 - středa