logo itpoint.cz

Siemens - hlavní dodavatel pro výstavbu sítě 3G/UMTS finského operátora Radiolinja

Siemens bude dodávat a instalovat páteřní a radiovou infrastrukturu pro třetí generaci sítě finské společnosti Radiolinja. S dodávkou testovacích komponent sítě UMTS začne divize již tento rok.

Divize Siemens Information and Communication Mobile (IC Mobile) byla vybrána jako hlavní dodavatel pro technologii sítě 3G/UMTS mobilního operátora Oy Radiolinja Ab. Siemens bude dodávat a instalovat páteřní a radiovou infrastrukturu pro třetí generaci sítě finské společnosti Radiolinja. S dodávkou testovacích komponent sítě UMTS začne divize již tento rok. V následujících pěti letech operátor Radiolinja plánuje investovat více než 670 milionů eur do infrastruktury sítě 3G/UMTS.

Siemens IC Mobile se stal hlavním dodavatelem technologie GSM pro společnost Radiolinja již v roce 1991. Zakázka implementace sítě UMTS je dalším důkazem dlouhodobého strategického partnerství mezi těmito společnostmi. Tato síť nebude nabízet pouze vysokou přenosovou rychlost dat, ale také jim nabídne možnost využití multimediálních internetových služeb, například zábavy přes internet, placení přes internet, lokálních služeb založených na pozici uživatele a messaging služeb.

V uplynulých šesti měsících získala divize Siemens IC Mobile 17 zakázek pro výstavbu sítí 3G/UMTS, které vynesly společnost mezi tři vedoucí světové hráče v oblasti mobilních sítí.

"Tyto úspěchy demonstrují naše odhodlání pro výstavbu sítí 3G/UMTS a naše průkopnické snažení v oblasti vývoje a výzkumu. Vyhráli jsme největší a nejprestižnější evropské kontrakty. Naše strategie, která je založena na stálosti finančních a obchodních podmínek, je tedy úspěšná," říká Rudi Lamprech, člen správní rady společnosti Siemens AG. Divize Siemens IC Mobile začala s vývojem a výzkumem v oblasti UMTS již v roce 1992 a od té doby přesáhly její výdaje do oblasti výzkumu a vývoje částku 800 milionů EUR. V současné době se vývoji UMTS věnuje přibližně kolem 4000 fundovaných odborníků. Jedním ze základních kamenů úspěchu výstavby sítí je navázání strategického partnerství mezi společnostmi Siemens a NEC.Tyto firmy společně budují první evropskou komerční síť 3G/UMTS pro britského operátora Manx Telecom na ostrově Man u Velké Británie a v Monaku pro místního operátora Monaco Telecom. Obě sítě by měly být do provozu již v létě tohoto roku.

Společnost Siemens IC Mobile klade důraz především na rozvoj nových aplikací, které jsou klíčem k získání zákazníků a jejich pochopení přínosu nové generace mobilních služeb, které 3G/UMTS přináší. "Chceme pomoci našim zákazníkům - operátorům, najít nové formy tvorby příjmů," vysvětluje Rudi Lamprecht. Aplikace tak zahrnují služby jako je interaktivní průvodce "City on Air", který dokáže vyhledat požadované hotely, restaurace a turistické pamětihodnosti v závislosti na poloze uživatele mobilního telefonu.

Součástí vývoje aplikací jsou také hry pro mobilní telefony, kde Siemens ve spolupráci s firmami Ericsson a Motorola založil forum pro vývoj jednotné platformy aplikované pro hry v mobilních telefonech.

Mezi další vyvíjené aplikace patří placení pomocí mobilního telefonu a telefonické bankovnictví. Ty jsou vyvíjeny ve spolupráci s firmami Brokat, Materna a Hewlet-Packard.

Pro aplikace Mobile Travel a Mobile Family Solutions zahájila společnost Siemens IC Mobile úspěšnou spolupráci s několika společnostmi. Kromě toho firma Siemens IC Mobile založila inkubátor zaměřený na podporu start-upových firem zabývajících se vývojem aplikací pro mobilní telefony.

Společnost Siemens Information and Communication Mobile Group (IC Mobile) nabízí kompletní portfolio řešení pro mobilní sítě - od mobilních přístrojů, přes infrastrukturu až po aplikace. Oblast přístrojů zahrnuje, jak mobilní telefony, bezdrátové moduly, mobilní organizéry a telefony cordless, tak i produkty pro bezdrátové domácí sítě. Portfolio infrastruktury obsahuje kompletní šíři technologií GSM,GPRS a UMTS, a to od základnových stanic a přepínacích systémů až po řešení pro inteligentní sítě, např. pro předplacené služby. Aplikace pokrývají oblast mobilních služeb od Unified Messaging, Location Based Services a Mobile Payment.Pro fiskální rok 2000 (končící 30.září 2000) společnost oznámila tržby ve výši 9 miliard eur a hodnota EBIT se pohybovala kolem 758 milionů eur. Skupina Siemens Information and Communication Mobile Group zaměstnávala po celém světě 27450 pracovníků v uplynulém roce.

Článek ze dne 15. května 2001 - úterý