logo itpoint.cz

Siemens se chce stát druhou nejvýznamnější společností na asijském trhu

Divize společnosti Siemens, Research and Development (Výzkum a vývoj) zvýší podíl firmy v asijsko-pacifickém regionu díky nárůstu výrobní kapacity na 14 mil. mobilních přístrojů.

Člen představenstva Siemens Information and Communication Mobile Group (IC Mobile) Lothar Pauly na tiskové konferenci v Pekingu oznámil, že společnost se chystá posílit svou přítomnost na asijském trhu a stát se ve střednědobém horizontu druhou nejvýznamnější firmou na místním trhu mobilních komunikací (kromě Japonska a Korey). Společnost Siemens investuje do rozšíření výroby zhruba 60 mil. dolarů, aby uspokojila rychle rostoucí poptávku na asijském mobilním trhu, a zvýší roční produkci v Šanghaji z 10 mil. na 14 mil. přístrojů. Skupina IC Mobile vloží do výzkumu a vývoje přibližně 250 mil. dolarů a do poloviny roku 2003 rozšíří tři nová kompetenční centra. V Pekingu, Šanghaji a Singapuru tak nově vytvoří dalších 320 kvalifikovaných pracovních míst.

Společnost Siemens IC Mobile věří, že její současné tržní postavení potvrzuje správnost rozhodnutí, podle kterého by se měla vyvíjet rychleji než trh a stát se ve střednědobém horizontu druhou nejvýznamnější společností na asijsko-pacifickém trhu. Firmě Siemens patří v současnosti asi 12% asijsko-pacifického mobilního trhu a 13% trhu v ČLR. Na trhu mobilní infrastruktury zaujímá Siemens v Asii a Pacifiku asi 11% podíl a v Číně 14%.

Během druhé fáze investice v asijsko-pacifickém regionu, která celkově dosahuje 1,5 mld. dolarů, bude IC Mobile v roce 2001 nadále posilovat výrobu v Šanghaji, jenž je výrobním centrem společnosti v celé oblasti. Lothar Pauly během dnešní tiskové konference uvedl : "Asijský trh mobilních komunikací roste rychleji než 30%. Máme dobré výchozí postavení, protože jako třetí firma v oblasti mobilních sítí a koncových zařízení přispíváme k rychlému růstu asijského trhu. Koncem letošního roku však již vyčerpáme výrobní kapacity v Šanghaji a proto jsme se rozhodli zvednout roční výrobu o 40% na 14 mil. mobilních přístrojů. Snažíme se dlouhodobě vytvářet celkovou hodnotu oblasti."

Skupina IC Mobile se v Asii rovněž zaměří na výzkum a vývoj s využitím vysoce kvalifikovaných pracovníků oblasti, která je v současné době největším a nejrychleji se rozvíjejícím mobilním trhem. Tři střediska pro Výzkum a vývoj v Pekingu, Šanghaji a Singapuru budou nyní rozšířena pod společnou vlajkou s názvem "Siemens Mobile Asia Research and Development" (SMARD). Ke 150 pracovním místům, která společnost IC Mobile vytvořila v první fázi, přibude dalších 320 míst. Vysoce kvalifikovaní inženýři v Pekingu začnou do roku 2003 sériově vyrábět první telefony TD-SCDMA. Místní mobilní operátoři si díky technologii TD-SCDMA vybudují novou rozsáhlou klientskou základnu a všichni do té doby používali světově proslulý standard GSM mohou nyní hladce přejít na standard třetí generace. Na tiskové konferenci byl rovněž představen prototyp telefonu TD-SCDMA.

Technologie TD-SCDMA je standard třetí generace, který je oficiálně uznávaný v rámci projektu 3GPP (3G Partnership Project). Společnost Siemens začala ve spolupráci s Čínskou akademií pro telekomunikační technologie (CATT) pracovat na jeho vývoji již v roce 1998. Standard založený na GSM umožní přímý přechod na třetí generaci mobilních komunikací. Díky výsledným úsporám na nákladech a možnosti brzkého uvedení na trh oproti ostatním standardům třetí generace je technologie TD-SCDMA zajímavá nejen pro samotný čínský trh, ale i jako možný čínský exportní produkt.

Sto inženýrů, kteří pracují ve druhém centru ”SMARD” v Pekingu, jenž se zabývá pokročilými mobilními technologiemi, se v současné době specializuje na sítě třetí generace, software a mobilní služby. Pekingské středisko se rovněž soustředí na vývoj příštích center pro provoz a údržbu (Operation & Maintenance).

Pod vlajkou "SMARD" budou v dohledné době v Asii založena další centra pro výzkum a vývoj aplikací a sítí třetí generace.

Společnost Siemens Information and Communication Mobile Group (IC Mobile) nabízí kompletní portfolio řešení pro mobilní sítě - od mobilních přístrojů, přes infrastrukturu až po aplikace. Oblast přístrojů zahrnuje jak mobilní telefony, bezdrátové moduly, mobilní organizéry a telefony cordless, tak i produkty pro bezdrátové domácí sítě. Portfolio infrastruktury obsahuje kompletní spektrum technologií GSM, GPRS a UMTS, od základnových stanic a přepínacích systémů po řešení pro inteligentní sítě, např. pro předplacené služby. Mobilní aplikace pokrývají Unified Messaging, služby založené na aktuální pozici uživatele (Location Based Services) a platby prostřednictvím mobilních telefonů (Mobile Payment). Ve fiskálním roce 2000 (končícím 30.9.2000) oznámila společnost tržby ve výši 9 miliard eur a hodnota EBIT dosáhla 758 milionů eur. Skupina zaměstnává po celém světě 29 840 pracovníků (k 31.3.2001).

Další informace o skupině Siemens IC Mobile jsou k dispozici na adrese http://www.siemens.de/mobile

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 10. července 2001 - úterý