logo itpoint.cz

Siemens upevňuje své celosvětové postavení v oblasti třetí generace mobilních sítí dalším rozvojem radiové technologie TDD

Skupina Siemens Information and Communication Mobile (IC Mobile), přední poskytovatel mobilních systémů třetí generace, oznámila další rozvoj technologie TDD (Time Division Duplex) pro sítě UMTS.

Skupina Siemens Information and Communication Mobile (IC Mobile), přední poskytovatel mobilních systémů třetí generace, oznámila další rozvoj technologie TDD (Time Division Duplex) pro sítě UMTS.

Na doporučení mezinárodního standardizačního orgánu 3GPP (Third Generation Partnership Project) sjednotí společnosti Siemens IC Mobile a NEC svá řešení založená na technologii TDD s technologií TD-SCDMA (Time Division - Synchronous Code Division Multiple Access), vyvinutou ve spolupráci s Čínskou akademií pro telekomunikační technologie (CATT). Siemens IC Mobile a NEC budou zároveň nadále pokračovat ve vývoji technologie FDD (Frequency Division Duplex, rovněž známé jako W-CDMA).

Tímto krokem se firmy Siemens a NEC rozhodly podpořit celosvětovou standardizaci produktů a řešení. V Asii a Evropě nabídnou Siemens IC Mobile a NEC kromě FDD také technologii TDD jako rozšířený sjednocený standard pro UMTS. Režimy TDD a FDD jsou světově uznávané universální standardy v rámci radiové sítě UMTS známé jako UTRA (Universal Terrestrial Radio Access). I proto získalo mnoho evropských operátorů mobilních sítí licence UMTS pro režim TDD.

V březnu 2001 se iniciativa 3GPP, složená ze všech velkých mezinárodních standardizačních orgánů pro telekomunikace, rozhodla celosvětově sjednotit a rozšířit spektrum použití módu TDD. Do specifikace standardů pro sítě UMTS byly rovněž zařazeny další znaky technologie TD-SCDMA ze společné dílny Siemens IC Mobile a CATT.

Všeobecné možnosti technologie TDD předvedla skupina IC Mobile na mnoha veletrzích a v rámci zkušebních provozů se svými zákazníky. Rychlost přenosu dat (až 2.0 Mbit/s) předurčuje tuto technologii zejména pro asymetrický přenos dat (např. při mobilním přístupu na internet) s vysoce účinným využitím radiových pásem. Zvláštní znaky technologie TDD navíc umožňují použít technologii IP (Internet Protocol).

Spojením režimu TDD a technologie TD-SCDMA pod sjednoceným názvem UTRA TDD se vytvoří silný tržní základ pro tuto technologii. Světoví poskytovatelé mobilních služeb si standardním používáním UTRA TDD zajistí mezinárodní roaming. Očekávaný obrat ve výrobě mobilních zařízení v Číně a standardizace technologie navíc poskytovatelům zaručí dostupnost mobilních přístrojů v Evropě. Spektrum UTRA TDD rozšířené pomocí technologie TD-SCDMA zvýší v budoucnu její použití (tzv. makroaplikace) a nabídne technologii vysoký tržní potenciál. Technologie TD-SCDMA by měla být připravena ke komerčnímu spuštění koncem roku 2002, kdy bude začleněna do stávajících sítí GSM. Radiové spektrum třetí generace umožní přenášet hlasové a datové služby rychlostí až 384 kbit/s.

"Vzhledem k tomu, že naši zákazníci mezi mobilními operátory působí ve 75 zemích, chceme řešit problémy a různé potřeby jednotlivých regionálních trhů a zároveň podporovat mezinárodní standardizaci mobilních řešení", uvedl Dr. Valentin Chapero Rueda, President pro sítě v rámci skupiny Information and Communication Mobile. "Rozhodnutím nabídnout UTRA TDD v celosvětově standardizované podobě na všech trzích plníme požadavky 3GPP a jsme schopni poskytovat výkonné technologie třetí generace s užitím UTRA FDD (W-CDMA) a UTRA TDD, jak v Asii, tak v Evropě."

Skupina Siemens Information and Communication Mobile Group (IC Mobile) nabízí kompletní řešení pro mobilní podnikání od vybavení pro datové komunikace přes sítě po mobilní aplikace. Oblast datových komunikací zahrnuje jak mobilní telefony, bezdrátové moduly, mobilní organizéry a telefony cordless, tak i produkty pro bezdrátové domácí sítě. Portfolio infrastruktury obsahuje kompletní spektrum technologií GSM, GPRS a UMTS, od základnových stanic a přepínacích systémů po řešení pro inteligentní sítě, např. pro předplacené služby. Mobilní aplikace pokrývají Unified Messaging, služby založené na aktuální pozici uživatele (Location Based Services) a platby prostřednictvím mobilních telefonů (Mobile Payment). Ve fiskálním roce 2000 (končícím 30.9.2000) oznámila společnost tržby ve výši 9 miliard eur a hodnota EBIT dosáhla 758 milionů eur. Skupina zaměstnává po celém světě 29 840 pracovníků (k 31.3.2001).

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 9. srpna 2001 - čtvrtek