logo itpoint.cz

Slovenské telekomunikace respektují rozhodnutí Protimonopolního úřadu SR

Na druhé straně však ST přijaly se značnými rozpaky povinnost pronájmu místních vedení, protože takový postoj je prý v rozporu s platnou právní úpravou.

Akciová společnost Slovenské telekomunikace (ST) respektuje rozhodnutí Protimonopolního úřadu SR (PMÚ) z minulého týdne >>> jako právně závazné. Na druhé straně však přijala se značnými rozpaky povinnost pronájmu místních vedení, protože takový postoj je prý v rozporu s platnou právní úpravou.

Zákon o telekomunikacích takovou povinnost neukládá a dokonce ani návrh prováděcí vyhlášky o povinném minimálním rozsahu pronajímaných okruhů s takovou povinností nepočítá. Uvedla to mluvčí společnosti Gabriela Nemkyová v reakci na rozhodnutí PMÚ, kterým úřad potvrdil zneužívání monopolního postavení ze strany ST na slovenském trhu.

Podle ST se PMÚ ve svém rozhodnutí odvolává na doporučení Evropské unie, které ale nejsou součástí slovenského práva. "Navíc svým rozhodnutím PMÚ vlastně zasahuje do regulace telekomunikačního trhu, k čemuž není oprávněn," tvrdí G. Nemkyová. Podle ní by měl PMÚ takové rozhodnutí úzce konzultovat s regulátorem, tedy s Telekomunikačním úřadem SR (TÚ).

"Pro podnikatelské prostředí není nic horšího, než vydávat regulační rozhodnutí pod silným mediálním tlakem. ST respektují rozhodnutí PMÚ, přestože není úplně jasné, jaké důsledky z něho plynou," dodala mluvčí. ST podle ní pravděpodobně požádají o stanovisko v této věci jak TÚ, tak PMÚ. Mluvčí však nekomentovala možnost odvolání proti rozhodnutí PMÚ k Nejvyššímu soudu SR.

PMÚ minulý čtvrtek konstatoval šestinásobné porušení zákona a hrubé omezení hospodářské soutěže ze strany ST. Rozhodl tak o rozkladu, který ST podaly v říjnu loňského roku, a potvrdil pokutu 10 milionů Sk.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 1. března 2001 - čtvrtek