logo itpoint.cz

Slovenské telekomunikace zneužily svého dominantního postavení na trhu

Vyplývá to z rozhodnutí, které zveřejnil na konci minulého týdne předseda slovenského Protimonopolního úřadu ...

Akciová společnost Slovenské telekomunikace (ST) zneužila svého dominantního postavení na trhu. Vyplývá to z rozhodnutí, které ve čtvrtek 22. února zveřejnil předseda slovenského Protimonopolního úřadu (PMÚ). V uvedeném rozhodnutí PMÚ uvádí šestinásobné
porušení zákona a hrubé omezení hospodářské soutěže ze strany telekomunikací. PMÚ tak rozhodl o rozkladu, který společnost podala v říjnu loňského roku proti udělení desetimilionové pokuty.

K porušení zákona došlo podle rozhodnutí PMÚ tím, že ST poskytování služeb znevýhodňovaly konkurenční poskytovatele internetu a jejich zákazníky, přičemž vlastním zákazníkům za stejnou službu účtovaly o 30 procent nižší cenu, než zákazníkům ostatních poskytovatelů těchto služeb. Předloňským rozhodnutím PMÚ toto diskriminační konání ST výslovně zakázal a uložil jim třímilionovou pokutu.

Dalším porušením zákona byla skutečnost, že ST omezily distribuci některých digitálních okruhů na úkor koncových uživatelů. "ST se takovou formou snažily donutit poskytovatele internetu, aby na sebe přebrali náklady na fakturaci a rizika neplacení za služby, které neposkytují oni, ale ST. Tímto konáním ST současně sebraly koncovým uživatelům možnost volby mezi poskytovateli služeb," tvrdí Marián Ďurkovič z Asociace poskytovatelů internetu (API).

Za nejvážnější porušení zákona však API považuje to, že ST odmítly poskytovat službu "Pronájem místních vedení" a nasazováním frekvenčních filtrů se snažily donutit jejich uživatele objednat si třikrát dražší službu nebo ještě nákladnější digitální okruh. PMÚ kvalifikoval soustavu místních sítí jako unikátní zařízení, ke kterému mají vzhledem k liberalizaci telekomunikačních služeb právo přistupovat všichni poskytovatelé, protože jsou nevyhnutnou podmínkou pro poskytování telekomunikačních služeb. Odmítnutím přístupu k soustavě místních vedení se tedy ST de facto snažily vyloučit hospodářskou soutěž na místní úrovni a zabezpečit si monopolní postavení na tomto trhu.

Telekomunikace podle Ďurkoviče pokračovaly v hromadném nasazování frekvenčních filtrů i po rozhodnutí PMÚ prvního stupně, čímž způsobily vážné problémy a nemalé finanční škody stovkám uživatelů. Podle něho za vzniklou situace nesou nemalý podíl zodpovědnosti i Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací SR a Telekomunikační úřad SR, kteří sice věděli o hrubém porušování zákonů ze strany ST, ale nepřistoupili k zamezení konání ST. Podle názoru API by se důvody nečinnosti uvedených státních orgánů měl zabývat Nejvyšší kontrolní úřad SR.

Kromě zaplacení pokuty jsou nyní ST povinny zdržet se zneužívání dominantního postavení a odstranit chybný stav zavedením stejných podmínek pro všechny uživatele. Současně jsou ST povinny odstranit všechny frekvenční filtry a poskytovat službu pronájmu místních vedení existujícím i novým uživatelům za stejných nebo porovnatelných podmínek, jak byly poskytovány do 30. dubna 2000.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 26. února 2001 - pondělí