logo itpoint.cz

Specializace na telekomunikačním trhu

Z pohledu veřejnosti a tedy koncových zákazníků jsou jako telekomunikační podniky vidět jen výrobci techniky a operátoři, a to mobilní, pevných telefonních linek, ale i poskytovatelé datových služeb všeho druhu. Již méně viditelné jsou firmy nabízející své služby těmto operátorům.

Z pohledu veřejnosti a tedy koncových zákazníků jsou jako telekomunikační podniky vidět jen výrobci techniky a operátoři, a to mobilní, pevných telefonních linek, ale i poskytovatelé datových služeb všeho druhu.

Již méně viditelné jsou firmy nabízející své služby těmto operátorům. Jde jednak o poskytovatele přenosových služeb a jednak o pronajímatele speciálních prostor pro telekomunikační techniku, tedy telehousy. U přenosových služeb je spektrum zase pestré od pronájmu tzv. nenasvícených optických vláken po komplexní datové služby.

Pochopitelně hranice tohoto zatřídění nejsou vůbec ostré, většina subjektů nějakým způsobem své činnosti pokrývá více zmíněných kategorií a je jen věcí obchodních záměrů, pokud se omezí jen na užší oblast. Důvodem bývá snaha neodradit své potenciální zákazníky konkurenčním působením ve stejném okruhu služeb.

To je klíčové u zřizovatelů telehousů, ale i u ostatních. Navzájem se tak nakupují nebo vyměňují různé přenosové kapacity, trasy, u operátorů hovorové minuty, neboli jde nyní o velmi pestré spektrum služeb a vztahů, kde kromě technické stránky bývá nyní důležitější smluvní ošetření. To samozřejmě vycítili i právníci, a tak dnes existují i právní kanceláře specializované právě na tuto oblast.

Firma CE Com, která právě patří mezi poskytovatele přenosových či síťových služeb, na setkání s novináři a představiteli významných telekomunikačních organizací seznámila přítomné se svými plány a záměry.

Její název lze rozvést jako Central European Communications Holdings. Z něj vyplývá její teritoriální zaměření na Českou republiku, všechny její sousedící státy a Maďarsko. O jak významného hráče na telekomunikačním trhu jde může naznačit, že mezi jejími zakladateli byly mimo jiné významné banky (Bank Boston, Citibank). Později se stala součástí americké společnosti Zephyr Communications. Díky těmto vazbám může nabídnout síť pokrývající střední i západní Evropu, s vazbami na americký kontinent.

Článek ze dne 14. prosince 2001 - pátek