logo itpoint.cz

Společnosti Nokia a Orange uzavřely kontrakt na dodání technologie 3G, který doplní stávající systém GSM

Nokia poskytne společnosti Orange ve Velké Británii a společnosti Itineris ve Francii technologii pro sítě UMTS. Kontrakt je v hodnotě 1,5 miliardy EURO.

Společnosti Nokia a Orange uzavřely kontrakt v hodnotě 1,5 miliardy EURO na dodání technologie 3G. V rámci této smlouvy poskytne Nokia společnosti Orange ve Velké Británii a společnosti Itineris ve Francii technologii pro sítě UMTS. Nokia dodá společnosti Orange, která je jedním z předních světových mobilních operátorů, technologii pro mobilní páteřní a radiové sítě.

Nokia se novým kontraktem stává jediným dodavatelem sítě pro radiový přístup pro britskou síť 3G a významným dodavatelem sítě pro radiový přístup pro síť 3G ve Francii. Společnost MobilCom, v níž Orange vlastní 28 procent, si zároveň zvolila firmu Nokia jako dodavatele pro svoji síť 3G v Německu, kde Nokia vybuduje síť pro radiový přístup na klíč. Díky těmto dohodám bude společnost Orange moci využít výkonnost mobility a internetu. Na základě svých stávajících aktivit tak bude schopna rychle reagovat pomocí vysokorychlostních multimediálních služeb třetí generace na dění na nových trzích.

Dodávky pro komerční mobilní sítě 3G začnou ve druhé polovině letošního roku. Na podporu realizace mobilních sítí a multimediálních služeb v rámci těchto dohod společnost Nokia poskytne překlenovací finanční prostředky na rozvoj sítě v odhadované výši přes dvě miliardy EURO.

Společnosti Itineris a Orange UK jsou dceřinými firmami koncernu France Telecom (FT), který je jejich stoprocentním vlastníkem. FT vlastní také 28 procentní podíl ve společnosti MobilCom v Německu.

Systém 3G doplní stávající systém GSM, ale nenahradí jej. Stane se prostředkem, který bude poskytovat bezdrátový přístup k multimediálním službám a vyšší kapacitu pro přenosy hlasu anebo pro směs hlasových a multimediálních služeb. Technologie 3G je v Evropě známa také jako UMTS – Universal Mobile Telecommunications System. Systém GSM/UMTS společnosti Nokia se bude postupně vyvíjet na systém fungující plně na bázi IP, v jehož základech budou síťové prvky GPRS třetí generace.

 Česká informační agentura
lv

Článek ze dne 6. dubna 2001 - pátek