logo itpoint.cz

Švédští spotřebitelé zkoušejí platební kartu technologie Bluetooth

Mobilní telefon vám možná nahradí platební kartu, aniž by musel komunikovat se sítí GSM, což u dosavadních řešení zdržovalo a zvyšovalo náklady.

V příštích sedmi týdnech bude v Švédsku 100 vybraných uživatelů platebních karet testovat službu virtuální karty využívající jejich mobilní telefony Ericsson R520. Zamýšlený experiment bude první zahrnující virtuální kartu a Bluetooth technologii sítě osobní oblasti (PAN), dovolující telefonním uživatelům platit ve vybraných prodejnách v Švédsku s použitím jejich mobilních telefonů.

Vestavba do firmware mobilního telefonu je tím, co Ericsson nazývá virtuální platební kartou (VCC), jenž zabezpečeným způsobem obsahuje podrobnosti uživatelovy karty Eurocard / MasterCard. Když je vyzván zaplatit u pokladny v obchodech, jako například MQ, Ego, Teknikmagasinet a Buketten v nákupním středisku Tdby Centrum blízko Stockholmu, nebo zaplatit za benzin u benzinové pumpy Statoil sousedící se závodní drahou Tdby Gallop, uživatelé mohou použít jejich mobilní telefony k propojení se počítačovým systému. Ericsson tvrdí, že transakce VCC, jenž je založena na použití Bluetooth bezdrátového spojení, zabere kolem poloviny trvání normální transakce se zadáváním PIN. Klient může vyťukat PIN na mobilním telefonu, jakmile odsouhlasil podrobnosti transakce.

Prezident Eurocard Synnove Trygg řekl, že zákazníci v experimentu mohou být také informovaní o libovolných zvláštních nabídkách v obchodních domech prostřednictvím displeje jejich mobilního telefonu.

Trygg dodal, že obchodní místa zahrnutá v pokusu vítají novou službu, protože jim dovolí obsloužit větší počet klientů v daném časovém období než předtím.

Na rozdíl od jiných zkoušek zahrnujících mobilní telefony a e-platební systémy, Ericsson při testu v Tdby používá lokální rádiové spojení Bluetooth, zajišťující rychlé přenosy a dokončení transakcí. Viceprezident firmy Orvar Parling řekl, že stávající projekty používají běžnou GSM síť a nezřídka vyžadují služby textových zpráv SMS, což zvyšuje náklady a přenosové časy.

Článek ze dne 21. května 2001 - pondělí