logo itpoint.cz

Telefonní linka Nadačního fondu Tmavomodrý svět je 0603 60 70 80

Současně s premiérou filmu začala fungovat i linka pro Nadační fond Tmavomodrý svět, který je určen na podporu československých příslušníků Britského královského letectva a osob jim blízkých.

Současně s premiérou filmu začala fungovat i linka pro Nadační fond Tmavomodrý svět, který je určen na podporu československých příslušníků Britského královského letectva a osob jim blízkých. Lidé, kteří chtějí nadaci přispět zavolají na číslo 0603 60 70 80, kde vyslechnou vzkaz Zdeňka Svěráka a Ondřeje Vetchého a současně se dozvědí i číslo účtu, na nějž mohou zasílat peníze. Po skončení hovoru zašle RadioMobil těm, kteří volají z mobilního telefonu bankovní spojení nadačního fondu prostřednictvím SMS.

RadioMobil, který je provozovatelem nadační linky, věnuje za vyslechnutí každého celého vzkazu na konto fondu 5 Kč. (Hovory volajících jsou zpoplatňovány jako běžné volání do sítě Paegas).

RadioMobil je současně i generálním partnerem výstavy fotografií filmových rekvizit a triků, které byly použity při natáčení filmu. Výstavu je možné shlédnout až do konce května v Galerii bří. Čapků v Jugoslávské ulici v Praze 2.

 http://www.tmavomodrysvet.cz

Dne 16. května se na plátnech pražských kin objevila dlouho očekávaná premiéra filmu Zdeňka a Jana Svěrákových Tmavomodrý svět. Příběh ze života českých letců vznikal za podpory společnosti RadioMobil takřka dva roky, a jména jeho tvůrců i hlavních protagonistů ať už známých (Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser, Linda Rybová či Miroslav Táborský) či nových objevů (Kryštof Hádek) slibovaly už dopředu mimořádnou podívanou.

Rok 1950. František Sláma, bývalý západní letec a válečný hrdina, je nyní nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady. Všechno začalo okupací Československa v roce 1939, kdy se František Sláma rozhodl opustit dívku Haničku i svou zemi, aby mohl svoji vlast bránit jako vojenský stíhač. Do Británie se s ním tehdy vydal i jeho žák, horkokrevný mladík a talentovaný pilot Karel Vojtíšek. V cizí zemi s jiným jazykem i zvyky se Franta a Karel stali nejlepšími přáteli.

Sloužit v Britském královském letectvu znamenalo každý den nasazovat život, přesto se českoslovenští piloti nemohli dočkat, až budou moci vystartovat proti nepříteli. Když k tomu konečně došlo, začala si smrt vybírat i mezi nimi. Tehdy také Sláma ve sluchátkách slyšel, jak jde Vojtíšek se svým Spitfirem v plamenech k zemi. Přesto nevěřil, že by se jeho kamarád z mise nevrátil. A Karel ho nezklamal. Seskočil padákem a na letiště dorazil druhý den ráno celý šťastný. „Já jsem spad na jednu ženskou a příšerně jsem se do ní zamiloval,“ sděloval nadšeně Slámovi. František mu jeho první opravdickou lásku ze srdce přál: netušil, že po osudovém setkání s Angličankou Susan nebude už nic jako dřív …

 www.paegas.cz

Článek ze dne 17. května 2001 - čtvrtek