Telenor spouští mobilní síť třetí generace

V sobotu 1. prosince 2001 zahájila norská společnost Telenor Mobil v souladu s podmínkami licenční dohody uzavřené s příslušnými úřady provoz své mobilní sítě třetí generace. Síť typu UMTS bude v první fázi pokrývat centrum norské metropole Oslo přibližně s 200 000 obyvateli.

Oslo 29. listopadu 2001 - V sobotu 1. prosince 2001 zahájila norská společnost Telenor Mobil v souladu s podmínkami licenční dohody uzavřené s příslušnými úřady provoz své mobilní sítě třetí generace. Síť typu UMTS bude v první fázi pokrývat centrum norské metropole Oslo přibližně s 200 000 obyvateli.

UMTS (Universal Mobile Telecommunication System) je nový standard mobilní komunikace, který umožňuje mnohem vyšší kapacitu přenosu dat, než jakou dokáží nabídnout dnešní technologie. Nový systém přispívá k rozvoji mobilních služeb a významným způsobem rozšiřuje spektrum dosavadních služeb. Systém UMTS mimo jiné umožňuje přenos videa prostřednictvím mobilního telefonu.

Jelikož většina zemí zahájení provozu svých mobilních sítí třetí generace odložila, dostává se Norsko v této oblasti na přední pozici. I když k terminálům a službám pro síť UMTS nebude mít široká veřejnost přístup ještě několik měsíců, společnost Telenor Mobil a její partneři si nesmírně cení toho, že byla zprovozněna síť, kterou lze již v této chvíli využít pro zkušební a vývojovou činnost. Norsko se díky tomu dostává do čela vývoje mobilních služeb. Dříve než bude síť uvedena do plného praktického provozu, rozšíří se pokrytí signálem UMTS i na další města a hustě obydlené oblasti země.

Ve srovnání s očekáváními v loňském roce, kdy se začaly vydávat licence pro sítě třetí generace, došlo v rozvoji technologie UMTS ke značnému zpoždění. V současné době existuje pouze omezený počet testovacích terminálů a samotnou síť lze využít jen pro hlasové volání. Rozvoj služeb, které plně využívají možností technologie UMTS, nicméně rychle pokračuje a plně funkční terminály by se na trhu měly objevit na podzim roku 2002.

Telenor Česká republika s.r.o. - poskytuje satelitní řešení zahrnující sítě VSAT určené pro bankovní a finanční instituce, státní a veřejnou správu, obchodní řetězce, podnikové sítě, dále satelitní mobilní služby, broadcasting pro přenos a distribuci RTV signálu, Business TV, TV pro uzavřené skupiny uživatelů a další širokopásmové služby.

Telenor Networks s.r.o. - operátor, který zajišťuje řešení "poslední míle" prostřednictvím sítě Fixed Wireless Access ve frekvenčním pásmu 26 GHz.

Nextra Czech Republic s.r.o. - nabízí mnoho internetových a telekomunikačních služeb založených na internetovém protokolu (IP). Kromě mezinárodní konektivity, zahrnuje její produktové portfolio jak hlasové a domácí služby, tak i komplexní řešení virtuálních privátních sítí (VPN).

DCIT s.r.o. - nabízí široké spektrum služeb spojených s ICT (vývoj softwaru, konzultační služby, informační audity, spolupráce na řízení projektů, certifikaci ISO 9001). Stěžejní softwarový produkt společnosti DCIT používají dvě české a tři britské televizní stanice.

 www.telenor.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 4. prosince 2001 - úterý

Zbrusu nová vzdálená správa pro Linux
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...