logo itpoint.cz

Telenor získá 100% podíl v maďarské společnosti Pannon GSM

Společnost Telenor prostřednictvím své mobilní divize Telenor Mobile podepsala smlouvu s nizozemskou telekomunikační společností KPN, finskou společností Sonera a dánskou společností Tele Danmark Communications, na jejímž základě získá všechny akcie společnosti Pannon GSM Rt., druhého největšího operátora v Maďarsku.

Společnost Telenor prostřednictvím své mobilní divize Telenor Mobile (TM) podepsala smlouvu s nizozemskou telekomunikační společností KPN, finskou společností Sonera a dánskou společností Tele Danmark Communications (TDC), na jejímž základě získá všechny akcie společnosti Pannon GSM Rt. (Pannon GSM), druhého největšího operátora v Maďarsku, které dosud nezakoupila. Po dokončení transakce zvýší společnost Telenor svůj podíl ve společnosti Pannon GSM z 25,78 procent na 100 procent.

Společnosti KPN, Sonera a TDC se zavázaly prodat svých 44,7 procent, 23,0 procent a 6,6 procent společnosti Pannon GSM za celkovou částku 1,002 miliardy euro, odpovídající hodnotě kapitálu ve výši 1,35 miliardy euro za 100% podíl ve společnosti Pannon GSM. Společnost Pannon GSM má čistý dluh ve výši cca 250 milionů euro. Transakce podléhá určitým podmínkám, včetně schválení ze strany firmy, regulačních orgánů a také konečné smlouvě o koupi akcií uzavřené mezi oběma stranami. Akvizice bude uhrazena v hotovosti a financována z dostupných úvěrů.

"Společnost Pannon GSM sledujeme od zahájení činnosti v letech 1993/1994. Společnost prochází obdobím růstu a věříme, že jejím převzetím budeme schopni přispět k dalšímu růstu a úspěchu druhého nejvýznamnějšího operátora v Maďarsku. Tato akvizice je v souladu se strategií zvyšování vlastnických podílů v mobilních operátorech v rámci našeho mezinárodního mobilního portfolia," řekl Arve Johansen, vrchní výkonný ředitel společnosti Telenor Mobile.

"Akvizicí akcií společnosti Pannon GSM se dále rozroste naše silné portfolio mobilních operátorů působících mimo území Norska. Pannon GSM je velmi atraktivní společnost na trhu s vynikajícím potenciálem růstu," řekl Jon Fredrik Baksaas, náměstek vrchního výkonného ředitele společnosti Telenor.

Pannon GSM byl prvním zahraničním mobilním operátorem, do kterého společnost Telenor vstoupila. Společnost Pannon GSM začala poskytovat komerční mobilní služby v Maďarsku v letech 1993/1994. 1. června 2001 společnost oznámila, že počet jejích zákazníků překročil 1 500 000, což představuje čistý růst cca 300 000 zákazníků od konce roku 2000. Pannon GSM tak má přibližně 40% podíl na trhu. V prvních šesti měsících roku 2001 dosáhla společnost Pannon GSM zisku ve výši 236,9 milionů euro a její EBITDA bylo 81,6 milionů euro, což odpovídá marži EBITDA ve výši 34 procent.

Maďarsko má 10,1 milionu obyvatel a podle maďarského telekomunikačního úřadu dosahuje penetrace mobilních telefonů přibližně 38 procent. Ta ke 30. červnu 2001 přesáhla rozšíření pevných linek.

Společnosti Telenor poskytovala během této transakce poradenské služby firma Goldman Sachs.

 www.telenor.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 28. srpna 2001 - úterý