logo itpoint.cz

Telia se stává klíčovým dodavatelem celoevropského projektu GÉANT

Telia IC uspěla v konkurenci 15 dalších významných uchazečů o tuto zakázku, jež spočívá v zajištění mezinárodní přenosové kapacity pro významnou část této pan-evropské vysokorychlostní internetové sítě určenou k výzkumu a vědě.

Praha (11. července 2001) - Společnost Telia International Carrier byla vybrána jako jeden z hlavních dodavatelů pro budování nové sítě projektu GÉANT. Telia IC uspěla v konkurenci 15 dalších významných uchazečů o tuto zakázku, jež spočívá v zajištění mezinárodní přenosové kapacity pro významnou část této pan-evropské vysokorychlostní internetové sítě určenou k výzkumu a vědě. Práce na tomto projektu bude Telia vykonávat v rámci dlouhodobé smlouvy se sdružením DANTE.

GÉANT je projekt, jehož čtyřletá realizace si vyžádá rozpočet 220 milionů EUR. Tato částka bude částečně hrazena Evropskou komisí, ustanovenou konsorciem 27 národních výzkumných a vzdělávacích sítí. Koordinátorem konsorcia je sdružení DANTE. Projekt GÉANT spojuje přes 3 000 výzkumných a vzdělávacích institucí ve více než 30 zemích a zajistí nejvyšší přenosovou kapacitu a nejrozsáhlejší síť svého druhu na světě. Síť bude plně provozuschopná v listopadu 2001.

"Skutečnost, že si DANTE vybrala za svého dodavatele společnost Telia International Carrier dokazuje, že jsme plně schopni splnit jejich náročné požadavky. DANTE je pro nás důležitým klientem a jsme rádi, že se nám podařilo tuto prestižní zakázku v současné silné konkurenci získat," říká Lars Rydin, viceprezident společnosti Telia International Carrier.

"Rozsah a kvalita služeb společnosti Telia International Carrier plně odpovídají našim nárokům a věřím, že spolupráce s touto společností napomůže projekt úspěšně realizovat. Vysoká technická úroveň služeb a finanční stabilita společnosti Telia IC jsou pro nás zárukou kvalitní a profesionální spolupráce," uvádí Dai Davies, generální ředitel společnosti DANTE.

Telia International Carrier se zavazuje v rámci projektu zajistit kapacitu sítě s přenosovou rychlostí od 34 Mb/s do 10 Gb/s. Tento kontrakt činí ze společnosti Telia International Carrier jednoho z hlavních dodavatelů přenosové kapacity pro síť GÉANT.

"Síť projektu GÉANT považuji za jednu z nejmodernějších páteřních IP sítí v Evropě. Její náročné technické požadavky pro nás představují výzvu. I proto jsme rádi, že Telia IC v náročném konkurzu obstála a její česká pobočka (Telia IC Czech Republic) může tím pádem tomuto velkolepému projektu přispět dílčím zajištěním konektivity mezi Prahou a Poznaní," říká Robert Barnes, ředitel Telia International Carrier pro Českou republiku.

Stručně o Telia International Carrier

Telia International Carrier AB je 100% dceřiná společnost švédské telekomunikační firmy Telia, která zabezpečuje služby IP konektivity, hlasové služby a komunikační infrastrukturu a kapacitu. V současnosti je Telia IC předním evropským poskytovatelem IP konektivity do USA.

Telia IC vlastní síť optických kabelů Viking Network, která zajišťuje vysokokapacitní přenosovou šířku pásma a mezinárodní konektivitu po celém světě. Tato síť byla vybudována v rámci investičního projektu společnosti, který má za úkol do konce roku 2001 rozšířit pokrytí Telia IC ve Skandinávii, Evropě a USA. Evropská infrastruktura je navržena se síťovou topologií pro poskytování kompletního portfolia telekomunikačních služeb a IP konektivity ve všech významných městech. Na konci roku 2001 bude tato síť propojovat 50 evropských a amerických měst, přičemž by její předpokládaná délka měla dosáhnout 40 000 km.

Švédská společnost Telia je největším poskytovatelem Internetu v severoevropském telekomunikačním regionu. Spolu se svými pobočkami si po celém světě vytvořila silnou globální pozici. Zaměstnává 29 900 lidí a za rok 2000 dosáhla obratu ve výši více než 54 miliard švédských korun.

 www.telia.com
tisková zpráva

Článek ze dne 12. července 2001 - čtvrtek