logo itpoint.cz

TelSource a Fond národního majetku se dohodli na způsobu privatizace Českého Telecomu

K prodeji má být připraveno 34 procent akcií, vlastněných nyní FNM, a 17 procent akcií vlastněných TelSource.

Na konci minulého týdne se TelSource jako strategický partner Českého Telecomu a Fond národního majetku (FNM) jako zástupce státu dohodli na způsobu privatizace Českého Telecomu. K prodeji má být připraveno 34 procent akcií, vlastněných nyní FNM, a 17 procent akcií vlastněných TelSource. S odkazem na neoficiální, ale důvěryhodné zdroje o tom informuje dnešní vydání týdeníku Euro.

Rozhodnutí o formě prodeje státního podílu v Českém Telecomu (ČTe) se mělo původně uskutečnit do konce září loňského roku, vláda však termín posunula. Původní termín nebyl dodržen kvůli nečekané ztrátě zájmu KPN zvýšit svůj dosavadní podíl v ČTe. KPN nyní v ČTe ovládá 33,5 procenta akcií - prostřednictvím konsorcia TelSource a vlastního přímého podílu. Podle původních představ měla KPN získat ve firmě majoritu. Zahraniční partner poté jednal se státem o možném společném prodeji podílu spolu s plánovaným prodejem dosavadního 51 procentního podílu Fondu národního majetku.

Ve hře byly dvě varianty - buď budou strategickému investorovi nabídnuty všechny akcie v držení Fondu národního majetku, nebo bude balík obsahovat i část akcií KPN. Zbývající akcie státu by pak v souladu s usnesením vlády byly umístěny na veřejné trhy. Privatizačním poradcem a koordinátorem jsou J. P. Morgan a Komerční banka.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 22. května 2001 - úterý

Začínáme s kolaborativními roboty