logo itpoint.cz

Tendr na prodej licencí na pevný bezdrátový přístup FWA bude na Slovensku vyhlášen v únoru

Pokyn k vyhlášení výběrového řízení dostal Telekomunikační úřad Slovenské republiky od ministerstva, pošt a dopravy v pondělí. Ministerstvo přitom stanovilo cenu za jednu licenci na 70 milionů slovenských korun.

Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚ SR) předpokládá, že tendr na prodej licencí na pevný bezdrátový přístup (FWA) bude vyhlášen ještě v tomto měsíci. Pro agenturu SITA to uvedl mluvčí TÚ SR Roman Vavro.

Pokyn k vyhlášení výběrového řízení dostal úřad od ministerstva, pošt a dopravy v pondělí. Ministerstvo přitom stanovilo cenu za jednu licenci na 70 milionů slovenských korun. Celkově se budou prodávat tři celoplošné licence s platností na 20 let. Výběrové řízení proběhne formou tzv. soutěže krásy. Její součástí je i ustanovení, že o vítězi  nerozhodne pouze výše nabídnuté ceny, jak tomu bylo například při aukcích licencí na mobilní sítě třetí generace UMTS, ale i další kritéria.

Je velmi pravděpodobné, že stávající operátoři na slovenském trhu - Globtel, EuroTel a Slovenské telekomunikace, nebudou mít možnost se tendru zúčastnit a licenci získat. Úřad totiž podle Vavrvých slov musí stanovit takové soutěžní podmínky, aby maximalizoval konkurenční prostřední na slovenském telekomunikačním trhu. Na tuto skutečnost upozornil minulý týden také státní
tajemník ministerstva dopravy Dušan Faktor. Podle dostupných informací má zájem o licence zhruba 12 subjektů, mezi nimiž jsou například společnosti Callino, Nextra, Metis či firma GiTy.

Standard FWA je určen k poskytování datových spojení pro uzavřenou skupinu klientů, což umožňuje například komunikaci mezi pobočkami některých firem, ale i vysokorychlostní přístup do internetu. Odborníci soudí, že by se tak mohl stát potenciálním konkurentem některých služeb poskytovaných mobilními operátory, a to i v oblasti hlasových služeb.

Slovensko je jednou z prvních zemí v regionu střední a východní Evropy, kde se licence FWA budou přidělovat. Prodej takových licencí se zatím uskutečnil pouze v České republice, kde se prodali tři licence po 150 milionech Kč, Polsku a Rumunsku. Tendr na prodej licencí FWA se teprve připravuje například v sousedním Rakousku.

 Česká informační agentura
jkr

Článek ze dne 15. února 2001 - čtvrtek