Termín dokončení privatizace Českého Telecomu je v ohrožení

FNM koncem listopadu vyzval potenciální uchazeče o Telecom, aby svůj zájem vyjádřili do 19. prosince a 9. ledna předložili předběžné nabídky. Vláda je nyní ale podle Zemana odhodlaná počkat s privatizací Telecomu, protože ceny telekomunikačních titulů jsou nyní celosvětově na dně.

Premiér Miloš Zeman chce odložit privatizaci Českého Telecomu, protože věří, že příští vláda ho bude schopna prodat za vyšší cenu. "Budu proti tomu, abychom urychlovali privatizaci Telecomu. Domnívám se, že je dobrá naděje, že ceny porostou a že budoucí vláda může Telecom privatizovat úspěšněji než vláda současná,".

Fond národního majetku koncem listopadu vyzval potenciální uchazeče o Telecom, aby svůj zájem vyjádřili do 19. prosince a 9. ledna předložili předběžné nabídky. Nového majoritního vlastníka má podle nynějšího usnesení vlády ministr financí kabinetu oznámit do konce března.

"Pro FNM je rozhodující platné usnesení vlády, které v současnosti říká, že se má Telecom privatizovat tímto způsobem. Do doby než bude změněno, musíme tento způsob respektovat," reagovala mluvčí FNM Jana Víšková.

Vláda je podle Zemana odhodlaná posečkat s privatizací Telecomu, protože ceny telekomunikačních titulů jsou nyní celosvětově na dně. "V energetice nebo chemii taková situace neexistuje a tady je proto dobrý důvod pro privatizaci na konci letošního roku," uvedl.

Premiér očekává, že současná vláda v příštím roce získá částku kolem 300 miliard korun z privatizace plynárenství, elektroenergetiky a chemie. "Bez Telecomu je můj odhad řádově 300 miliard korun," řekl.

Konkrétně za elektroenergetiku by stát podle Zemana mohl získat řádově 200 miliard korun, za plynárenství 100 miliard a za Unipetrol 15 miliard. Premiér upozornil, že jde o velmi hrubé odhady. Dodal, že po započtení 40 miliard korun, které stát utržil za Komerční banku, a budoucích 100 miliard korun za Telecom bude zhruba naplněn jeho původní odhad privatizačních příjmů 500 miliard korun.

Stát by měl prodávat nejméně 51,1 % podíl Telecomu. Ten bude tvořen buď pouze akciemi FNM (51,1 %), nebo i zčásti akciemi strategického partnera, konsorcia TelSource (27 %). Celkově tak může prodávaný balík ve výběrovém řízení představovat 78,1 procenta Telecomu.

ČTK

Článek ze dne 13. prosince 2001 - čtvrtek

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Aktuální články

Profesionální bezdrátový prezentační sys...

Bezpečný a transparentní FORPSI cloud

Výzva operátorům ke změně cenové politik...

Budeme mít férové operátory i ceny za mo...

Ne všechna volání z ciziny jsou roaminge...

DNS obhájila prvenství a získala ocenění...

Multimediální zásuvky s konektory HDMI, ...

Nová řešení podpory dostupnosti různorod...

Moderní digitální kancelář bez šanonů

Současné a budoucí IT trendy na konferen...

Zálohování firemních dat s dvojnásobnou ...

Co je nového v české verzi Dynamics NAV ...

Projekt NEN je ušit na míru IT společnos...

Jak na ochranu dat o tržbách

Dynamics 365 pomáhá obchodníkům zlepšova...

Mobilní bankovnictví ohrožuje SMS malwar...

Konference SUSE Expert Days 2017 pro pří...

Malý přenosný bluetooth reproduktor Polk...

Odpovědnost za ochranu dat zákazníků je ...

Digitální transformace s podporou VMware...