Termín dokončení privatizace Českého Telecomu je v ohrožení

FNM koncem listopadu vyzval potenciální uchazeče o Telecom, aby svůj zájem vyjádřili do 19. prosince a 9. ledna předložili předběžné nabídky. Vláda je nyní ale podle Zemana odhodlaná počkat s privatizací Telecomu, protože ceny telekomunikačních titulů jsou nyní celosvětově na dně.

Premiér Miloš Zeman chce odložit privatizaci Českého Telecomu, protože věří, že příští vláda ho bude schopna prodat za vyšší cenu. "Budu proti tomu, abychom urychlovali privatizaci Telecomu. Domnívám se, že je dobrá naděje, že ceny porostou a že budoucí vláda může Telecom privatizovat úspěšněji než vláda současná,".

Fond národního majetku koncem listopadu vyzval potenciální uchazeče o Telecom, aby svůj zájem vyjádřili do 19. prosince a 9. ledna předložili předběžné nabídky. Nového majoritního vlastníka má podle nynějšího usnesení vlády ministr financí kabinetu oznámit do konce března.

"Pro FNM je rozhodující platné usnesení vlády, které v současnosti říká, že se má Telecom privatizovat tímto způsobem. Do doby než bude změněno, musíme tento způsob respektovat," reagovala mluvčí FNM Jana Víšková.

Vláda je podle Zemana odhodlaná posečkat s privatizací Telecomu, protože ceny telekomunikačních titulů jsou nyní celosvětově na dně. "V energetice nebo chemii taková situace neexistuje a tady je proto dobrý důvod pro privatizaci na konci letošního roku," uvedl.

Premiér očekává, že současná vláda v příštím roce získá částku kolem 300 miliard korun z privatizace plynárenství, elektroenergetiky a chemie. "Bez Telecomu je můj odhad řádově 300 miliard korun," řekl.

Konkrétně za elektroenergetiku by stát podle Zemana mohl získat řádově 200 miliard korun, za plynárenství 100 miliard a za Unipetrol 15 miliard. Premiér upozornil, že jde o velmi hrubé odhady. Dodal, že po započtení 40 miliard korun, které stát utržil za Komerční banku, a budoucích 100 miliard korun za Telecom bude zhruba naplněn jeho původní odhad privatizačních příjmů 500 miliard korun.

Stát by měl prodávat nejméně 51,1 % podíl Telecomu. Ten bude tvořen buď pouze akciemi FNM (51,1 %), nebo i zčásti akciemi strategického partnera, konsorcia TelSource (27 %). Celkově tak může prodávaný balík ve výběrovém řízení představovat 78,1 procenta Telecomu.

ČTK

Článek ze dne 13. prosince 2001 - čtvrtek

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Moderní trendy a zapojení ICT technologi...

Ještě dokonalejší vzdálená správa koncov...

Benefice ArtForum ICZ pomáhá projektu Mů...

V INVENTI pracuje 25 procent žen - dvojn...

SAS Visual Analytics v cloudu za zvýhodn...

Prestižní evropská cena za rozvoj cloudo...

RAD Studio 10.2 s podporou Linuxu

Digitalizace a Průmysl 4.0 v praxi

ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3,7 ...

Jak zvýšit efektivitu provozu datového c...

Spolehlivá ochrana a ukládání dat pro po...

SUSE Linux Enterprise Server pro KunLun ...

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...