logo itpoint.cz

Tiscali slučuje vedení svých internetových a optických síťových holdingů v České republice

Generální ředitel české divize Tiscali, bude nyní rovněž zastávat funkci generálního ředitele v dceřiné společnosti firmy Tiscali ČD-Telekomunikace s.r.o., která provozuje celostátní optickou telekomunikační síť.

PRAHA 9. října - Celoevropská internetová komunikační společnost Tiscali oznámila sloučení vedení svých holdingů v České republice. Naveed Gill, generální ředitel české divize Tiscali (dříve World Online), nyní bude rovněž zastávat funkci generálního ředitele v dceřiné společnosti firmy Tiscali ČD-Telekomunikace s.r.o., která provozuje celostátní optickou telekomunikační síť.

Naveed Gill, kterému je 38 let, vedl internetovou divizi Tiscali v České republice od jejího vzniku v únoru 2000 (jako dceřinou společnost nizozemské World Online International) a úspěšně dovedl společnost z pozice subjektu na českém trhu neznámého k jejímu momentálnímu postavení jedničky mezi poskytovateli Internetu v zemi. Gill, původem z Velké Británie, má rozsáhlé zkušenosti v oblasti informačních technologií ze střední a východní Evropy. Dříve pracoval v České republice pro firmu Xerox jako její vrchní obchodní manager pro ČR a později ve Slovinsku jako manažer regionálních průmyslových řešení celé její divize pro východní a střední Evropu.

Společnost ČD-Telekomunikace byla založena v roce 1994 za účelem zúčastnit se veřejného výběrového řízení státní organizace České dráhy na vybudování a provoz celostátní 2200 km dlouhé optické telekomunikační sítě pro signalizační účely železnic a pro komerční využití. Společnost ČD-Telekomunikace byla společným podnikem třech českých firem - PROCON, Železniční telekomunikace a ComSys Trade - které zvítězily v tendru na vybudování sítě a získaly práva na její provoz a prodej jejích služeb do roku 2029.

V roce 1999 byla smlouva rozšířena o rozšíření sítě na 4000 km. V roce 2000 získala Tiscali ve společnosti ČD-Telekomunikace 80 procentní podíl a spolu s druhým investorem, Liberco Holding Limited, zaručené vlastnictví společnosti. V roce 2001 Tiscali převzala nad společností 100procentní kontrolu.

Síť ČD-Telekomunikace v současné době zahrnuje zhruba 2200 km 36-ti vláknových nebo 72-ti vláknových optických kabelů, z nichž 800 km je vedeno povrchově a 1400 km pod povrchem.

Síť má šest hlavních smyček, dvě hlavní páteřní sítě

Síť, založená na SDH technologii a využívající zařízení dodané společností Marconi, má 76 uzlů umístěných ve středu významných měst republiky. Její schopnost proniknout do území ve středu měst spolu s dohodou s Českými drahami o možnosti využívat železniční stanice jako přístupové body je podle Naveeda Gilla jedinečnou výhodou této sítě.

Kromě zajištění signalizačních potřeb pro České dráhy získaly ČD-Telekomunikace v roce 1997 licenci na zajištění telekomunikačních služeb pro jakoukoliv třetí stranu a v současné době nabízejí širokou škálu komerčních služeb včetně tmavého vlákna, pronájmu linky, vlnové délky, řízených širokopásmových služeb, datového a hlasového přenosu, IP přenosu, IP VPN služeb a mezinárodní konektivity.

 www.tiscali.cz

Článek ze dne 11. října 2001 - čtvrtek