logo itpoint.cz

Ukončení vysílání kabelové televize v systému MMDS, ke kterému dojde nejpozději do konce letošního roku, se nebude týkat jen klientů UPC, ale i několika dalších provozovatelů.

Frekvenční pásmo, které dosud využíval systém MMDS, je od ledna 2002 nově rezervováno pro síť mobilních telefonů třetí generace (UMTS).

Prostřednictvím UPC a její sesterské společnosti Kabel Net Holding přijímalo programy kabelové televize systémem MMDS téměř 40 tisíc domácností, především v Praze, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích. Kabelová televize TES MEDIA nabízela programy prostřednictvím MMDS v Litvínově, Mostu, Teplicích, Žatci, Lounech a v okolí těchto měst. Společnost LOCAL TV PLUS nabízela příjem přes MMDS v Kamýku nad Vltavou a společnost MWTv Local ve třech lokalitách: ve Starém Městě u Uherského Hradiště, Karlových Varech a v některých obcích středních Čech (například Mnichovice, Dobřichovice a Řevnice). Platnost dosavadních licencí na příslušné frekvence již nemohla být obnovena a shodně tedy končí 31. prosince 2001.

Zmíněné televize nabízejí svým klientům, kteří dosud využívali MMDS a jsou nyní v dosahu kabelových rozvodů, cenově zvýhodněné či dokonce bezplatné připojení na tuto síť. Protože se ale MMDS používalo k příjmu kabelové televize právě v místech, která nebyla v dosahu klasických kabelových rozvodů, je často jedinou alternativou pro tyto zákazníky zřízení služby UPC Direct, spočívající v digitálním satelitním příjmu televizního a rozhlasového signálu. UPC Direct však - narozdíl od nabídky přijímané přes MMDS - neobsahuje programy nejsledovanějších českých televizních stanic ČT1, ČT2, Nova a Prima. Proto s nabídkou cenově výhodné změny operátora kabelové televize přicházejí i konkurenční provozovatelé, kteří v "postižených" oblastech kabelovou sítí disponují - například Intercable CZ, provozující druhou největší skupinu kabelových televizí v ČR.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 5. října 2001 - pátek