logo itpoint.cz

Úspěšné dokončení úvodních testů funkceschopnosti nového internetového protokolu umožní přenos mobilních hlasových a multimediálních služeb

Ve výzkumných laboratořích Roke Manor Research Ltd., které jsou jedním ze středisek výzkumu a vývoje společnosti Siemens, otestovala skupina Siemens Information and Communication Mobile (IC Mobile) společně s výrobci mobilních telefonů Ericsson, Nokia a Effnet nový přenosový protokol ROHC (Robust Header Compression Protocol).

Ve výzkumných laboratořích Roke Manor Research Ltd., které jsou jedním ze středisek výzkumu a vývoje společnosti Siemens ve Spojeném království, otestovala skupina Siemens Information and Communication Mobile (IC Mobile) společně s výrobci mobilních telefonů Ericsson, Nokia a Effnet nový přenosový protokol ROHC (Robust Header Compression Protocol). Protokol pochází z dílny asociace Internet Engineering Task Force (IETF) a díky kompresi dat se očekává až 300% zvýšení výkonnosti radiového přenosu mobilních hlasových a multimediálních služeb ve srovnání s přenosem, který nevyužívá komprese. Což jinými slovy znamená, že se značným způsobem zvýší procento přenesených užitečných informací.

Asociace IETF, která zodpovídá za mezinárodní standardizaci internetových protokolů, představila protokol ROHC pro multimediální služby 15.července 2001. Celý proces zahrnoval ověření kvality a využitelnosti protokolu v praktických aplikacích. Dva týdny po uvedení protokolu asociací IETF se v anglických laboratořích Roke Manor Research konalo setkání několika výrobců mobilních telefonů, kteří za podpory university v Arizoně a brémské university Universität Bremen TZI testovali funkceschopnost jednotlivých implementací. Z hlediska technické funkceschopnosti byly testy všech výrobních verzí úspěšné a propojitelnosti mezi jednotlivými zařízeními bylo dosaženo již během prvního testovacího dne. Výsledky byly zveřejněny na setkání mezinárodních odborníků na informační technologie IETF konaném v polovině srpna v Londýně.

Základní informace

Pro účinný mobilní přenos dat založených na protokolu IP je v průběhu radiového přenosu životně důležitá komprese jednotlivých datových paketů. V mobilních aplikacích IP, např. v aplikaci voice-over-IP, obsahuje průměrný IP paket asi 40 bytů informací protokolu a pouze 20 až 20 bytů užitečných informací. Vhodná kompresní technologie, jako je např. ROHC, dokáže snížit množství přenášených protokolových informací ze 40 bytů až na 1 byte. Výsledkem je přenos většího množství užitečných informací a vyšší výkonnost mobilního přenosu založeného na protokolu IP, nejen v rámci přenosu hlasu, ale i videa.

Společnost Siemens Information and Communication Mobile Group (IC Mobile) nabízí kompletní portfolio řešení pro mobilní sítě - od mobilních přístrojů, přes infrastrukturu až po aplikace. Oblast přístrojů zahrnuje jak mobilní telefony, bezdrátové moduly, mobilní organizéry a telefony cordless, tak i produkty pro bezdrátové domácí sítě. Portfolio infrastruktury obsahuje kompletní spektrum technologií GSM, GPRS a UMTS, od základnových stanic a přepínacích systémů po řešení pro inteligentní sítě, např. pro předplacené služby. Mobilní aplikace pokrývají Unified Messaging, služby založené na aktuální pozici uživatele (Location Based Services) a platby prostřednictvím mobilních telefonů (Mobile Payment). Ve fiskálním roce 2000 (končícím 30.9.2000) oznámila společnost tržby ve výši 9 miliard eur a hodnota EBIT dosáhla 758 milionů eur. Skupina zaměstnává po celém světě 29 840 pracovníků (k 31.3.2001).

Další informace o skupině Siemens IC Mobile jsou k dispozici na adrese http://www.siemens-mobile.com

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 24. září 2001 - pondělí