logo itpoint.cz

Už brzy bude v ČR vyhlášeno výběrové řízení na licence pro budování a provoz bezdrátových fixních telekomunikačních sítí FWA v pásmu 3,5 GHz

Cílem výběrového řízení je vybrat tři provozovatele sítí FWA a následně každému z nich udělit licenci ke zřizování a provozování veřejné telekomunikační sítě s využitím přístupových sítí FWA v pásmu 3,5 GHz.

Kromě výběrového řízení na provozování sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS) hodlá Český telekomunikační úřad (ČTÚ) letos uskutečnit ještě dva další významné tendry. Již za několik týdnů má být vyhlášeno výběrové řízení na licence pro budování a provoz
bezdrátových fixních telekomunikačních sítí FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 3,5 GHz, do konce roku pak na licence FWA v pásmu 28 GHz.

"Cílem výběrového řízení je vybrat tři provozovatele sítí FWA a následně každému z nich udělit licenci ke zřizování a provozování veřejné telekomunikační sítě s využitím přístupových sítí FWA v pásmu 3,5 GHz," vyplývá z informací zveřejněných ČTÚ. Každou licencí bude přidělen jejímu držiteli duplexní úsek kmitočtového spektra o šířce 7 MHz pro celoplošné využití.

V loňském roce se uskutečnilo výběrové řízení na tři licence na sítě FWA v pásmu 26 GHz, kterého se zúčastnilo 13 zájemců. Vítězi tendru se stalo konsorcium GiTy/Star One a společnosti BroadNet Czech a Nextra Wireless. Cena za jednu licenci činila 150 miliónů Kč, podle předběžných informací by měla být podobná i v případě 3,5 GHz. Případní zájemci i další subjekty mohou své připomínky k záměru ČTÚ vyhlásit výběrové řízení zasílat do 9. března.

"Výběrovým řízením je sledováno posílení konkurenčního prostředí v oblasti poskytování veřejné telefonní služby a zřizování a provozování pevných přístupových telekomunikačních sítí nezbytných pro poskytování telefonní služby," vysvětluje ČTÚ. Budování a provozování sítí FWA bude proto umožněno těm subjektům, kterým dosud nebyly přiděleny kmitočty pro zřizování a provozování pevných rádiových přístupových telekomunikačních sítí za účelem poskytování veřejné telefonní služby v pevné síti.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 19. února 2001 - pondělí