logo itpoint.cz

Včera měly předložit své nabídky zájemci o privatizaci Českých radiokomunikací

K podání závazných nabídek byli podle tiskové mluvčí Fondu národního majetku vyzváni čtyři zájemci, jejich jména však neupřesnila.

Nejpozději včera měly být předloženy závazné nabídky zájemců o privatizaci 51 % státního podílu v Českých radiokomunikacích. Nabídky vyhodnotí meziresortní komise ve spolupráci s privatizačním poradcem ABN Amro Rothschild. Pořadí zájemců pak má do 31. března předložit vládě. K podání závazných nabídek byli podle tiskové mluvčí Fondu národního majetku Jany Víškové vyzváni čtyři zájemci, jejich jména však neupřesnila.

Členy vyhodnocovací komise jsou zástupci FNM (Jiří Havel a Zdenka Němcová), ministerstva financí (Jan Mládek, Igor Fojtík), ministerstva průmyslu a obchodu (Viktor Danielis), ministerstva zahraničních věcí (Karel Žebrakovský), ministerstva dopravy a spojů (Jiří Budil), ministerstva životního prostředí (František Králík) a Českého telekomunikačního úřadu (Vladimír Kůrka).

Důvodem několikaměsíčního zdržení celého výběrového řízení byla především jednání o výplatě částky za uplatnění opce konsorciem CMobil na zvýšení jeho podílu v RadioMobilu - společném mobilním operátorovi Českých radiokomunikací a CMobilu, ovládaném firmou Deutsche Telekom. Další zdržení pak podle ministerstva financí způsobily technické problémy na straně radiokomunikací, zejména při přípravě detailní finanční a právní prověrky privatizované společností (tzv. due diligence). ČRa však toto tvrzení odmítly.

Informační memorandum podle dostupných informací převzalo deset firem. Na základě předběžných nabídek pak meziresortní vyhodnocovací komise vybrala okruh čtyř nejvážnějších uchazečů (tzv. shortlist). Těm bylo umožněno provést due diligence a podat závazné nabídky. Podle neoficiálních informací v médiích jsou mezi zájemci o ČRa společnosti Tele Danmark, Telecom Italia, společnost Crown Castle, zabývající se šířením rozhlasového a televizního signálu, a investiční fond Emerging markets partnership.   Podle dnešního vydání týdeníku Euro jsou však mezi zájemci kromě Tele Danmark a Crown Castle i britský provozovatel vysílacích věží NTL a americký investiční fond Central and Eastern Europe Telecoms Venture (CEETV). Euro dodává, že zájemci by většinou chtěli převzít jen vybrané aktivity společnosti, což by znamenalo rozdělení ČRa a prodávání firmy po částech.

Největšími akcionáři ČRa jsou Fond národního majetku (51,2 %), Tele Danmark A/S (20,7 %) a Bank of New York International Nominees (18,6 %). Společnost má významné podíly v dceřiných společnostech RadioMobil (51 %, během letošního roku se podíl sníží na 39,23 %), Contactel (50 %), Softlink (100 %) a Datalink (100 %).

V loňském roce ČRa vykázaly předběžný zisk před zdaněním ve výši 21,818 miliardy korun. O rok dříve měla firma zisk před zdaněním ve výši přibližně 656 milionu korun. Čistý zisk za loňský rok firma odhaduje na 15 miliard korun, provozní zisk na 36,797 milionu a celkové výnosy na 24,877 miliardy korun. Konsolidované a auditované výsledky budou zveřejněny ve středu 14. března.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 13. března 2001 - úterý