logo itpoint.cz

Vlastníkem 51,2 procent akcií Českých radiokomunikací se stane konsorcium Tele Danmark a Deutsche Bank

Rozhodla o tom ve středu večer vláda. "České radiokomunikace budou prodány za 177 milionů dolarů - tj. necelých sedm miliard korun - a za splnění dalších podmínek," uvedl mluvčí vlády Libor Rouček.

Rozhodla o tom ve středu večer vláda. "České radiokomunikace budou prodány za 177 milionů dolarů - tj. necelých sedm miliard korun - a za splnění dalších podmínek," uvedl mluvčí vlády Libor Rouček.

Po dokončení privatizace bude konsorcium Bivideon v ČRa vlastnit téměř 72 procent akcií, protože již dříve na něj převedla většinu svého dosavadního podílu společnost Tele Danmark. V konsorciu má Tele Danmark podíl 50,01 procenta a Deutsche Bank 49,99 procenta. Nový majoritní vlastník ČRa musí mimo jiné zaručit zajištění šíření rozhlasového a televizního signálu a dalších povinností, vyplývajících z telekomunikační licence či akcionářské smlouvy. Pokud by se nový vlastník rozhodl některé aktivity ČRa prodat, bude muset zaplatit státu podíl z čistého výnosu prodeje - v případě prodeje vysílačů by to bylo nejméně 20 procent.

Nedávné výběrové řízení na prodej 51procentního státního podílu ČRa na začátku dubna skončilo bez vítěze. Závazné nabídky předložily pouze Tele Danmark spolu s Deutsche Bank a fond Central and Eastern Europe Telecoms Ventures, avšak především kvůli nízké nabídnuté ceně nebyla ani jedna z nich akceptovatelná. Jelikož jedině společnost Tele Danmark byla ochotná o zvýšení nabídky dále jednat, doporučilo ministerstvo financí vést s ní další rozhovory o podmínkách privatizace. Původní nabídka Tele Danmark a Deutsche Bank činila zhruba 225 milionů dolarů, v polovině května však konsorcium nabídku zvýšilo - podle neoficiálních informací na více než 300 milionů dolarů.

Nejvýznamnějšími dosavadními akcionáři společnosti jsou  Fond národního majetku ČR (51,2 procenta), Bivideon B.V. (15,2 procenta), Tele Danmark (5,51 procenta) a The Bank of New York International Nominees (15,4 procenta - depozitář GDR). Tele Danmark společně s Českými radiokomunikacemi vlastní i telekomunikační společnost Contactel. České radiokomunikace jsou zároveň minoritním akcionářem operátora sítě mobilních telefonů RadioMobil.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 7. září 2001 - pátek