logo itpoint.cz

Výběrové řízení na prodej licencí bezdrátové sítě FWA na Slovensku je odloženo

Důvodem dalšího posunu je kromě jiného nedostatečné personální vybavení úřadu. Očekává se, že ministerstvo prodá tři celoplošné licence FWA.

Výběrové řízení na prodej licencí k poskytování služeb pevné bezdrátové sítě (FWA) nevyhlásí Telekomunikační úřad (TÚ) Slovenské republiky ani v lednu, jak se původně předpokládalo. Podle předsedy TÚ Milana Luknára je důvodem dalšího posunu kromě jiného
nedostatečné personální vybavení úřadu. Zaměstnanci, kteří by mohli připravovat podmínky tendru, jsou totiž v současnosti zatíženi i
problematikou společnosti UPC.

Jak M. Luknár uvedl, nadále nejsou stanoveny ani přesné podmínky, které musí uchazeč o licenci splnit. Jasnější je situace okolo způsobu prodeje licencí - předpokládá se, že TÚ uspořádá tendr formou soutěže krásy. Cena za prodej jedné licence ani počet prodávaných licencí však zatím nejsou známy. Základní parametry licence včetně uvolněného frekvenčního pásma, počtu licencí, stejně jako i očekávanou cenu a podmínky přidělení licencí by mělo stanovit slovenské ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací (MDPT). Podle dosud známých informací se očekává, že ministerstvo prodá tři celoplošné licence FWA.

Cena za prodávanou licenci by se měla pohybovat zhruba na poloviční úrovni v porovnání s částkou, za kterou se prodávaly licence FWA v České republice. Už v prosinci státní tajemník MDPT Dušan Faktor uvedl, že ministerstvo zřejmě sníží očekávaný výnos prodeje licencí na zhruba 80 mil. Sk za jednu licenci, protože si myslí, že původně avizované očekávání 150 mil. Sk je přehnané vzhledem k potřebě budoucích investičních nákladů.

V České republice vloni licence na provoz FWA v pásmu 26 GHz získaly společnosti GiTy/StarOne, Nextra a BroadNet Czech.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 17. ledna 2001 - středa