logo itpoint.cz

Zájemci o provoz FWA na Slovensku mají čas do konce března

Do 30. března mohou zájemci o provozování veřejných přístupových telekomunikačních sítí FWA předložit své nabídky.

Do 30. března mohou zájemci o provozování veřejných přístupových telekomunikačních sítí FWA (Fixed Wireless Access) ve Slovenské republice předložit nabídky na získání licencí. Nabídky mohou kromě právnických osob předkládat i konsorcia, která dosud nejsou zapsaná v obchodním rejstříku. Licence na zřizování a provozování sítě FWA budou vybraným uchazečům vydány do konce dubna, přičemž každý držitel za ně zaplatí 70 milionů slovenských korun. Oznámil to mluvčí Telekomunikačního úřadu SR (TÚ) Roman Vavro.

Cílem výběrového řízení je podle TÚ výběr tří provozovatelů celoplošných sítí FWA ve Slovenské republice a podpora konkurence na tamějším telekomunikačním trhu. Podrobné podmínky výběrového řízení bude zájemcům vydávat odbor regulace TÚ. Uchazeči předtím musí zaplatit poplatek ve výši 30 tisíc slovenských korun.

Nabídky vyhodnotí výběrová komise odborníků z vybraných orgánů a institucí, které jmenuje předseda TÚ. Platné nabídky se vyhodnotí porovnávací metodou, tedy formou tzv. soutěže krásy. Hodnotit se budou především zkušenosti předkladatelů s provozováním sítí FWA, termíny zahájení poskytování služeb v Bratislavě a krajských městech SR, technické řešení celoplošné sítě FWA i sítí v jednotlivých lokalitách a ceny poskytovaných služeb.

Standard FWA je určen na poskytování datových spojení pro uzavřenou skupinu klientů, což umožňuje například komunikaci mezi pobočkami některých firem nebo vysokorychlostní přístup na internet. Služba by se mohla stát případným konkurentem některých služeb poskytovaných mobilními operátory, a to i v oblasti hlasových služeb.

Zájem o licenci má podle dostupných informací 12 subjektů, mezi nimi například společnosti Callino, Nextra, Metis či GiTy.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 16. února 2001 - pátek