logo itpoint.cz

Zisky českého Telecomu zklamaly, mobilní výdaje vzrostly

Česká telekomunikační skupina Český Telecom v pondělí zklamala investory s 10 procentním poklesem čistých zisků za první čtvrtletí

Česká telekomunikační skupina Český Telecom v pondělí zklamala investory s 10 procentním poklesem čistých zisků za první čtvrtletí, zatímco příjmy rychle rostoucích mobilních telefonních operátorů vyskočily. Firma, kritizovaná letos za odloženou privatizaci, ohlásila pokles svého čistého zisku na 1.47 miliard korun z 1.63 miliard ve stejném období roku 2000 v důsledku zvýšení provozních nákladů o 10 procent. Průměrná prognóza analytiků Reuters byl odhad čistého zisku 1.75 miliard. Čistý zisk byl pod spodním koncem rozsahu prognózy analytiků od 1.64 miliard korun do 1.90 miliard korun.

"Provozní náklady byly stále ovlivněné změnami v telekomunikačním prostředí, jako v případě cen vzájemného propojení, provázaného s rozmachem mobilních telefonů," uvedla v sdělení firma."Platby pro ostatní operátory v síti vzrostly o šest procent na 2.0 miliardy korun," dodala. Český Telecom sám drží většinu v EuroTelu, vedoucím mobilním operátorovi v zemi.

Akcie Telecomu okamžitě po oznámení poklesly o 0.8 procent, pak se mírně vrátily, avšak zůstaly o 0.7 procent pod páteční úrovní, blízko měsíčního minima 354 korun. Ostatní výsledky Telecomu také skončily pod předpokládanými čísly. Tržby vzrostly na 14.22 miliardy korun z 13.70 miliard, ale nedosáhly 14.97 miliard korun podle analýzy Reuters. Státem kontrolovaný operátor má letos naplánovanou další privatizaci. KPN a Swisscom uvedly, že by prodaly jejich menšinové podíly společně s českou vládou.

Článek ze dne 30. dubna 2001 - pondělí