logo itpoint.cz

Zpoplatnění přístupových svazků a výpočt cen za přístup k internetu je dosud hlavní příčinou nedohody mezi Českým Telecomem a ostatními operátory

Společnosti Contactel, Aliatel, Globix (eTel) a GTS (Dattel) odmítají požadavek Telecomu na platby za přístupové svazky a stanovení cen za přístup k internetu metodou dělení výnosů.

Alternativní telekomunikační operátoři, kteří jednají s Českým Telecomem o propojení sítí, se s dominantním operátorem zatím nedohodli zejména na zpoplatnění přístupových svazků a výpočtu cen za přístup k internetu. Společnosti Contactel, Aliatel, Globix (eTel) a GTS (Dattel) odmítají požadavek Telecomu na platby za přístupové svazky a stanovení cen za přístup k internetu metodou dělení výnosů.

Na cenách za propojení sítí se již alternativní operátoři s Telecomem většinou dohodli. Dohodnuté ceny se přitom pohybují na výši, kterou stanovil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pro společnosti, které se nedokážou samy domluvit na jiných cenách. ČTÚ určil maximální ceny, které jsou vyšší než navrhují alternativní operátoři a zároveň nižší než požadoval Telecom.

Ve sporu o požadavcích Telecomu, které se týkají zpoplatnění přístupových svazků a výpočtu cen za přístup k internetu, se nyní čeká na rozhodnutí ČTÚ. Alternativní operátoři tvrdí, že maximální ceny z rozhodnutí ČTÚ již počítají s náklady na přístupové svazky. Rovněž výpočet cen za připojení k internetu dělením výnosům alternativní operátoři odmítají. Podle mluvčí GTS Marcely Roflíkové je jasně stanoveno, že vzájemné ceny s Telecomem se mají odvíjet od nákladů a je nepřijatelné, aby závisely na cenové politice Telecomu. "Naše provize by navíc byla nižší než jakou mají poskytovatelé internetu," uvedl ředitel GTS pro vnější vztahy Oldřich Zapletal. Telecom požádal ČTÚ o výklad těchto sporných bodů.

Společnostem Aliatel, Contactel, GTS a Globix již vypršela zákonná devadesátidenní lhůta pro uzavření propojovacích dohod s Telecomem, po níž ČTÚ může o podmínkách propojení sám rozhodnout. Společnosti však spolu dále jednají, přičemž čekají na výklad sporných bodů od ČTÚ. Dalšími operátory, kteří získali licenci na poskytování veřejné telefonní služby, jsou společnosti Kiwwi, Czech On Line, Callino, Intratel a GlobalTel. Neoficiální jednání o propojení s Telecomem již zahájila Kiwwi. Operátor Callino chce s Telecomem začít jednat 31. ledna 2001.

 Česká informační agentura
kd

Článek ze dne 29. ledna 2001 - pondělí