logo itpoint.cz

Ztrácejí mobilní operátoři finanční půvab

Na Slovensku se dnes energetické podniky zbaví zřejmě pod cenou podílů v mobilním operátorovi Globtel

Smlouva o prodeji 36procentního balíku akcií slovenského mobilního operátora Globtel konsorciu vedenému společností AIG bude podepsána ve čtvrtek 14. června. Informoval o tom mluvčí Ministerstva hospodářství Slovenské republiky Peter Benčurik. Nevyjádřil se však k informacím, podle kterých má být tento podíl prodán minimálně za 180 milionu dolarů (9,14 miliardy Sk). "Podrobnosti o podmínkách smlouvy budou zveřejněny až po jejím podpisu," uvedl mluvčí.

Dosavadními majiteli prodávaného balíku jsou Slovenské elektrárne (11 procent akcií) , Slovenský plynárenský priemysel (10 procent), Západoslovenské energetické závody, Stredoslovenské energetické závody a Východoslovenské energetické závody vlastní po pěti procentech. Majoritním akcionářem Globtelu zůstane France Télécom, který kontroluje 64 procent akcií.

Slovenská vláda původně v loňském roce plánovala umístění akcií Globtelu na londýnské akciové burze, což měla být první mezinárodní veřejná nabídka IPO ze strany mobilního operátora z regionu střední a východní Evropy. Plány se však nerealizovaly vzhledem ke globálnímu zhoršení podmínek ohledně akcií telekomunikačních společností.

Vláda udělila konsorciu v čele s AIG na počátku letošního roku exkluzivitu ohledně prodeje podílu v Globtelu. V době plánované nabídky IPO odhadovali analytici hodnotu menšinového podílu na 200 až 250 milionů dolarů, avšak v současnosti tvrdí, že soukromé umístění akcií bude pravděpodobně znamenat i výrazně nižší cenu.

Ke konci března měl Globtel téměř 750 tisíc aktivních klientů. V prvním čtvrtletí činil zisk před započítáním úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) 745 milionů Sk, za celý loňský rok činil 2,715 miliardy Sk.

 Česká informační agentura
pk,ak

Článek ze dne 14. června 2001 - čtvrtek