logo itpoint.cz

Afghan Wireless spouští v severoafghánském městě Mazar-i-Sharif první mobilní telefonickou službu GSM

Společnost Afghan Wireless je prvním poskytovatelem služeb mobilní telefonie v Afghánistánu, který používá technologii GSM, má svá vlastní mobilní přepínací centra ve významných městech a jenž je znám rychlou instalací své sítě především v místech, kde chybí základní infrastruktura, jako je elektřina, spolehlivý vodní zdroj, silnice a doprava.

Společnost Afghan Wireless Communications Company (AWCC), jež je společným podnikem firmy Telephone Systems International Inc. z New Yorku a Ministerstva pro komunikaci afghánské vlády, 2. září 2002 oznámila, že spustila první službu mobilní telefonie GSM v bohatém kulturním a starobylém městě Mazar-i-Sharif (Mazar).

Tato nová služba GSM přinesla lidem v Mazaru vůbec poprvé národní a mezinárodní konektivitu a předpokládá se, že přispěje k usnadnění ekonomického rozvoje v sousedním Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Rusku.

Slavnostní spuštění se konalo v Mazaru v pondělí 2. září 2002 v hotelu Arzo za přítomnosti místních hostů, vysokých úředníků a novinářů. Na oslavě společnosti Afghan Wireless pronesl úvodní řeč ředitel společnosti pro vztahy s vládou Amin Ramin. Přehled služeb nově spuštěné sítě GSM představil generální ředitel společnosti Gavin Jeffery.

Společnost Afghan Wireless je prvním poskytovatelem služeb mobilní telefonie v Afghánistánu, který používá technologii GSM, má svá vlastní mobilní přepínací centra ve významných městech a jenž je znám rychlou instalací své sítě především v místech, kde chybí základní infrastruktura, jako je elektřina, spolehlivý vodní zdroj, silnice a doprava.

Od jara letošního roku pracovali odborníci na GSM, RF a stavebnictví ze společnosti Afghan Wireless neúnavně a intenzivně v odlehlých oblastech země na zajištění konektivity pro obyvatele Afghánistánu. To vše navzdory chybějící infrastruktuře v zemi zmítané dvěma desetiletími válečných konfliktů. Společnost prokázala dostatek finančních zdrojů a vybavení, když letecky dopravovala nezbytné generátory pro zavedení elektrického proudu a další infrastrukturu ze zámoří.

Společnost Afghan Wireless zahájila poskytování služeb GSM v dubnu 2002 v Kábulu, kde tak vznikla alternativní služba k omezenému počtu pevných linek ve městě. Spuštění sítě GSM ve městě se zúčastnil prezident Hamid Karzau, který uskutečnil první hovor do zahraničí přes novou mobilní síť. Poté, v červnu 2002, zahájila společnost provoz první internetové kavárny v Kábulu v hotelu Intercontinental, která byla hojně navštěvována zejména novináři a vysokými státními úředníky při nedávné konferenci Loyda Jirga nebo při Velkém shromáždění v Kábulu.

V srpnu 2002 pak společnost spustila mobilní síť GSM ve městě Herat. Mezi další plány společnosti patří spuštění těchto kvalitních hlasových služeb ve městech Kandahár a Džalálabád. Mezi hlavní poskytované služby společnosti Afghan Wireless patří uskutečňování místních a mezinárodních hovorů z desítek center v Kábulu, dále společnost nabízí mobilní přístroje a balíčky služeb.

Navíc společnost Afghan Wireless dává možnost získat zaměstnání mnoha afghánským emigrantům z Evropy a Ameriky. Tito lidé, muži i ženy, se zúčastňují ročních programů, kdy vycestují do Afghánistánu a uplatňují své zkušenosti z marketingu, řízení projektů, informačních technologií a dalších technických znalostí, díky nimž pomáhají přebudovat tuto zemi. Ehsan Bayat, zakladatel společnosti TSIntl, vyzdvihl úspěchy společnosti Afghan Wireless těmito slovy : "Navzdory všem problémům jsme pro lidi v Afghánistánu dokázali dobrou věc. Podařilo se nám zajistit spojení této země ze severu na jih, z východu na západ, a to v mnoha případech vůbec poprvé a za, i v mezinárodním měřítku, vysoce konkurenční ceny. Naším největším přáním je, aby mobilní sítě přinesly lidem v Afghánistánu naději a pomohly jim překonat izolaci od ostatního světa, ve které se ocitli díky válečným konfliktům, které trvaly více než 25 let."

Společnost Telephone Systems International Inc. (TSIntl) poskytuje v Afghánistánu služby bezdrátové GSM hlasové komunikace prostřednictvím firmy Afghan Wireless Communications Company, která je společným podnikem firmy TSIntl a afghánského Ministerstva pro komunikaci.

Společnost Afghan Wireless Communications Company (AWCC) je prvním mobilním operátorem v Afghánistánu, který používá technologii GSM a technologie a špičkové technické a programové vybavení od světoznámých výrobců. Mezi služby společnosti Afghan Wireless patří mobilní sady a balíčky SIM karet se službami, dobíjecí karty, internetové služby a minutově účtované hovory, které lze uskutečnit bez mobilních přístrojů z desítek center umístěných v Kábulu.

Společnost TSIntl vznikla s přispěním afghánských emigrantů a na základě společného úsilí prezidenta a předsedy představenstva společnosti Ehsana Bayata a afghánského Ministerstva pro komunikaci byl založen společný podnik, jehož cílem je zajistit podporu transformace ekonomiky a přístup obyvatel Afghánistánu ke kvalitním komunikačním technologiím. Investice do společného podniku Afghan Wireless je největší soukromá investice v historii Afghnistánu. Společnost TSIntl je registrována v USA a sídlí v New Yorku ve státě New York.

http://www.afghanwireless.com

Článek ze dne 11. září 2002 - středa