logo itpoint.cz

Alcatel loni ve ztrátě 4,96 miliardy eur kvůli restrukturalizaci

Alcatel loni vykázal čistou ztrátu 4,96 miliardy eur proti předloňskému zisku 1,32 miliardy. Výsledek odráží vysoké restrukturalizační náklady 2,12 miliardy eur.

Výrobce telekomunikačních zařízení Alcatel loni vykázal čistou ztrátu 4,96 miliardy eur proti předloňskému zisku 1,32 miliardy. Výsledek odráží vysoké restrukturalizační náklady 2,12 miliardy eur. Firma naznačuje, že nynější ochablost na telekomunikačním trhu může ještě několik měsíců pokračovat.

Tržby Alcatel loni klesly na 25,35 miliardy z 26,79 miliardy eur v předchozím roce. V posledním čtvrtletí loňska klesly tržby o pětinu na 6,77 miliardy eur. Ve čtvrtletí firma vykázala provozní ztrátu 368 miliónů eur, když v tomtéž období předchozího roku vytvořila zisk 832 miliónů eur. Ztráta odpovídá varování, které podnik zveřejnil loni v říjnu.

Akcie Alcatel zahájily dnešní obchodování vzestupem o 5,8 procenta na 18,20 eura díky výrazně nižšímu zadlužení společnosti. Akciím pomohla nahoru také předpověď, že od druhého čtvrtletí půjdou tržby Alcatel nahoru.

Výsledky Alcatel jsou ozvěnou podobných zpráv od rivalů, jako jsou švédský Ericsson, kanadská firma Nortel Networks a americká Lucent. Na výrobce telekomunikačních zařízení dolehla finanční krize telefonních operátorů. Ti výrazně investovali v posledních letech do nových technologií. Se současnými objemnými úvěry jim nezbývá příliš hotovosti na nové investice do infrastruktury.

Alcatel loni oznámil, že zruší 33.000 pracovních míst, aby se vyrovnal s klesající poptávkou po telekomunikační technice. Firma očekává, že v prvním čtvrtletí jí spadnou tržby proti loňskému poslednímu čtvrtletí o 30 procent. Od druhého čtvrtletí by však měl jít odbyt nahoru. Za celý letošní rok očekává Alcatel provozní zisk, napsala agentura Reuters.

 www.alcatel.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 5. února 2002 - úterý