logo itpoint.cz

Alcatel nainstaluje komerční síť 3G/UMTS společnosti TMN ke konci roku 2002

TMN je dceřinná společnost Portugal Telecom a Alcatel dodá technologii v hodnotě 40 milionů EUR. V rámci této nové smlouvy dodá a nainstaluje Alcatel infrastrukturu TMN pro sítě UMTS v celé oblasti velkého Lisabonu.

Společnost Alcatel oznámila, že uzavřela smlouvu v hodnotě 40 milionů EUR se společností TMN, což je dceřinná firma společnosti Portugal Telecom, na dodávku části její sítě UMTS. Již v roce 2001 byla společnost Alcatel vybrána TMN jako strategický dodavatel pro zavádění části mobilních sítí třetí generace (3G/UMTS).

V rámci této nové smlouvy dodá a nainstaluje společnost Alcatel infrastrukturu TMN pro sítě UMTS v celé oblasti velkého Lisabonu. Instalace by měla být dokončena do konce roku 2002. Společnost Alcatel dodá a nainstaluje základní stanice UMTS (Node B) skládající se z hardwaru, softwaru včetně instalace a uvedení do provozu a zároveň rádiový síťový ovladač("Radio Network Controller - RNC"). V průběhu roku budou provedeny rozsáhlé testy, které zaručí zahájení poskytování služeb k 31. prosinci 2002.

Tato nová komerční síťová infrastruktura bude schopna přenosu nejen hlasu v okruhovém režimu, ale rovněž umožní přenos dat a vysokorychlostních obrazových sekvencí v paketovém módu, čímž se potvrdí kvalita infrastruktury UMTS Evolium(TM) společnosti Alcatel v oblasti vysokorychlostního přenosu dat a videa.

Mendonça Ferreira, vrchní technický ředitel TMN, prohlásil: "Pro TMN je úkolem mít k dispozici komerční síť UMTS do 31. prosince 2002, abychom mohli rok 2003 plně zahájit s technologií třetí generace. Zvolili jsme řešení Evolium(TM) společnosti Alcatel, protože se domníváme, že nám může zajistit progresivní přechod směrem k 3G a časově spolehlivé vybavení pro UMTS."

"Společnost Alcatel je odhodlána dodat podle dohodnutého harmonogramu systém UTRAN slučitelný s 3GPP R 99 tak, aby plně fungoval do konce roku 2002", prohlásil Marc Rouanne, prezident divize mobilních sítí společnosti Alcatel. "Využitím zkušeností a znalostí společnosti Alcatel získaných v rámci společného podniku Evolium se společností Fujitsu bude společnost TMN schopna posílit své postavení hlavního poskytovatele moderních mobilních služeb"

Společnost Alcatel je nyní nejrychleji rostoucím dodavatelem technologií GSM/GPRS na světě. V současné době přes 110 mobilních operátorů využívá řešení Evolium GSM/GPRS společnosti Alcatel. Vytvořením společnosti Evolium SAS, společného podniku Alcatel-Fujitsu, společnost Alcatel zřetelně posílila své postavení v oblasti mobilní infrastruktury a mobilního přístupu na internet. Evolium SAS spojuje zkušenosti společnosti Alcatel v oblasti GSM, GPRS a EDGE a zároveň v technologiích ATM a IP a zkušenosti společnosti Fujitsu jakožto dodavatele NTT DoCoMo. Ke konci roku 2001 měla NTT DoCoMo přes dvacet osm milionů uživatelů i-Mode v Japonsku a zahájila komerční provoz svých 3G mobilních komunikačních služeb 30. května 2001.

Řešení UMTS společnosti Alcatel jsou dnes již skutečností - po celém světě je již instalováno 15 předkomerčních sítí UMTS a dalších 10 má být dodáno do poloviny roku 2002. Strategie Alcatelu pokrývá všechny aspekty uvedení UMTS, od rádiového přístupu přes hlavní sítě až po terminály.

Evolium SAS společnosti Alcatel dodává rádiovou infrastrukturu, která je kompatibilní s 3GPP, provozně vyzkoušená a využívá japonských technických a provozních zkušeností s 3G.

Společnost Alcatel, která sehrála důležitou roli ve vývoji trhu mobilního přístupu na internet, a to zejména díky úspěšnému zavedení komerčních sítí GPRS po celém světě, dnes přichází s včasnou nabídkou UMTS.

TMN - Telecomunicaçoes Móveis Nacionais, S.A., je mobilní operátor společnosti Portugal Telecom a vedoucí provozovatel mobilních služeb v Portugalsku s tržním podílem přes 45%. TMN používá technologii GSM 900 již od roku 1992 a DCS 1800 od roku 1998 a je jedním z prvních mobilních operátorů na světě, který komerčně využil vysokorychlostní moderní služby WAP a zároveň rychlý přístup na internet pomocí GPRS. Společnost TMN v roce 1995 jako první mobilní operátor zavedla systém předplacených karet, Mimo, který se brzy rozšířil po celém světě. Společnost TMN také hrála jedinečnou roli v masovém zavádění mobilních telefonů v Portugalsku a chce tuto roli zopakovat při vytváření informační společnosti a obdobně masovém rozšíření technologie UMTS a souvisejících služeb.

 www.alcatel.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 28. února 2002 - čtvrtek