logo itpoint.cz

Aliatel, povodeň a ti druzí

O povodní, která před dvěma týdny postihla naší zemi, se již napsalo mnohé. Aliatel, který sídlí v pražském Karlíně, měl ze všech operátorů pravděpodobně nejpostiženější sídlo. Naštěstí pro něj i pro jeho zákazníky zůstala v suchu druhá budova na Žižkově, kde má Aliatel záložní centrum. A jak dopadli ostatní operátoři ?

O povodni, která před dvěma týdny postihla naší zemi, se již napsalo mnohé. Aliatel, který sídlí v pražském Karlíně, měl ze všech operátorů pravděpodobně nejpostiženější sídlo. Naštěstí pro něj i pro jeho zákazníky zůstala v suchu druhá budova na Žižkově, kde má Aliatel záložní centrum.

Pochopitelně nyní jde o hlavní centrum, kam byl přemístěno všechno, co bylo možné. Většinou se jednalo spíše o kancelářská oddělení, jakým je třeba oddělení billingu. Protože katastrofa nastala uprostřed zúčtovacího období, zákazníků se v tomto směru nic nedotkne. Naopak je Aliatel připraven postiženým zákazníkům vyjít vstříc s fakturací svých služeb.

Budova sloužila i jako přístupový bod sítě, který byl takto vyřazen z provozu. Protože na něj byli napojeni zákazníci ze stejně postiženého okolí, neměl jeho výpadek opět žádný vliv na poskytované služby. Například s IT oddělením se na Žižkově ale po špatné zkušenosti z Karlína počítá již natrvalo.

Své sídlo na Sokolovské ulici, několik desítek metrů od stanice metra Křižíkova, Aliatel nehodlá úplně opustit. Nakonec přímo poškozen je jen sklad, garáže a archiv. I tak Aliatel odhaduje přímé škody v rozsahu 100-200 miliónů korun. Vše je nicméně kryté ING pojišťovnou. Na druhou stranu díky mimořádné situaci a své schopnosti reagovat pružněji než ostatní operátoři získal Aliatel řadu nových významných zákazníků s přímým napojením, jako třeba OÚ Strakonice.

Do budoucna se bude Aliatel snažit vyjednat změnu svých nájemních podmínek v karlínské budově. Je jasné, že v Karlíně nezůstane sám. Nyní budou asi všichni realitní investoři velmi zvažovat budoucí umístění svých investičních záměrů. Jen v sousední ulici je třeba telehouse RedBus, který byl postižen zejména zaplavením záložních zdrojů energie. Tím došlo k narušení činnosti některých služeb Internet On Line, internetové divize Telecomu.

Jaký tedy měli povodně v Praze vliv na telekomunikační operátory ?

Kromě několika zaplavených ústředen Telecomu v postižených Holešovicích a Karlíně byly samozřejmě ohroženy i základnové stanice mobilních operátorů. Tam naštěstí nešlo o ponoření antén do kalné vody, ale o zajištění energie. Pokud budeme sledovat sídla, všichni ostatní operátoři, mimo Aliatelu, zůstali v suchu.

Žižkovskou Olšanskou ulici, kde sídlí Český Telecom voda nemohla ohrozit. Podobně je na tom T-Mobile v Londýnské ulici. Eurotel sice sídlí na Sokolovské ulici, která byla povodněmi těžce zasažena, ale nikoliv v její karlínské části, nýbrž ve Vysočanech, tedy několik kilometrů od Palmovky, kam voda nejdále dosáhla.

Českého Telecomu se jen nepatrně dotkla několikadenní evakuace budovy Mikrotechny v Modřanech, kde má Telecom některá pracoviště, jako třeba z oddělení velkoprodeje.

Článek ze dne 29. srpna 2002 - čtvrtek