logo itpoint.cz

Bezdrátové telefonní systémy KIRK - šance pro každou pobočkovou ústřednu

Bezdrátové telefonní systémy DECT se používají především v objektech, které nelze pokrýt pomocí běžných bezšňůrových telefonů a přesto zaměstnanci potřebují plnou mobilitu v celém areálu firmy. Princip fungování systému je poměrně jednoduchý. V objektu, který chceme pokrýt signálem se vhodně rozmístí základnové stanice DECT (mají stejný dosah jako telefony DECT), které vytvoří radiobuňky ...

Bezdrátové telefonní systémy DECT se používají především v objektech, které nelze pokrýt pomocí běžných bezšňůrových telefonů a přesto zaměstnanci potřebují plnou mobilitu v celém areálu firmy. Princip fungování systému je poměrně jednoduchý. V objektu, který chceme pokrýt signálem se vhodně rozmístí základnové stanice DECT (mají stejný dosah jako telefony DECT), které vytvoří radiobuňky.

Ty jsou sdílené všemi uživateli systému a hovor se mezi nimi plynule předává (tzv. bezešvý handover). Je zde jistá podobnost se sítěmi GSM. Hlavní rozdíl ale spočívá v tom, že nekupujete jenom koncové zařízení ale musíte investovat i do výstavby celé sítě. Ta vám potom ovšem slouží zcela zdarma. Dokáže uspořit nemalé částky za hovory, které dříve probíhaly pomocí GSM telefonů a povzbudit vnitřní komunikaci ve firmě. Návratnost takové investice si musíte spočítat sami, většinou se pohybuje v rozmezí jednoho až dvou let.

Bezdrátový systém nabízí jako doplněk ke své telefonní ústředně každá významná firma. KIRK ale nabízí něco navíc, a to univerzálnost. Jeho systémy jdou totiž připojit skoro ke každé pobočkové ústředně. Toto je velká šance zejména pro menší ústředny, které možnost rozšíření o bezdrátový systém nemají. Pojďme si tedy v krátkosti jednotlivé systémy představit.

KIRK DECT z-500

Systém z-500 je asi to nejzajímavější, co firma KIRK na našem trhu nabízí. Svou koncepcí se vymyká tradičnímu pojetí bezdrátového telefonního systému. Základním stavebním prvkem systému je základnová stanice, ke které přivedeme až 8 analogových telefonních linek z pobočkové ústředny. Toto bude také jediný kabel, který je třeba použít. Další radiobuňky jsou totiž tvořeny opakovači (repeatery), které komunikují se základnovou stanicí bezdrátově. Opakovačů můžeme použít až 6 a lze je přihlásit dokonce "do řady " - viz obrázek. Systém z-500 je ideální pro menší a středně velké firmy, kde je požadováno maximálně 8 uživatelů, také díky cenové dostupnosti.

Více informací naleznete zde.

cells.gif (16562 bytes)

HomeCom 128

Pro jednoduchost by se dalo říct že HomeCom 128 je ISDN varianta systému z-500. Z velké části je to pravda. Pokrytí se vytváří stejným způsobem pomocí opakovačů, systém je pro max. 8 uživatelů. Základnová stanice má vstup pro jednu ISDN linku a jeden analogový výstup pro připojení analogových telefonů či jiných zařízení. Konektor pro připojení počítače zde ale nenajdete. Spojení s počítačem nebo notebookem je totiž bezdrátové a je realizováno pomocí mobilního USB rozhraní (Dongle). Můžeme si zvolit rychlost 64 nebo 128 kbit/s. Mobilních USB rozhraní může být až 8, aktivní ale jen 2 (64kbit/s) nebo jedno (128 kbit/s). Každý z osmi mobilních telefonů DECT může mít přiřazeno vlastní MSN číslo, při vyzvánění se zobrazí identifikace volajícího (CLIP).  HomeCom 128 lze použít nejen jako telefonní systém pro menší firmu, ale také jako bezdrátový ISDN telefon s mobilním přístupem na internet.

Více informací naleznete zde.

KIRK DECT z-1500

Systém z-1500 je velký telefonní systém jak ho známe od ostatních výrobců. K řídící jednotce se připojují základnové stanice (max. 32) pomocí krouceného dvojvodiče. Pokrytí lze dále zvětšovat pomocí opakovačů (až 256). Unikátní je variabilita připojení k pobočkové ústředně. K dispozici jsou 3 možnosti : analogové připojení (pro max. 128 uživatelů), ISDN připojení (pro max. 250 uživatelů, nebo VoIP připojení ( pro 250 nebo 700 uživatelů). V systému lze posílat SMS zprávy z počítače nebo mezi telefony. Systém můžeme také pomocí různých rozhraní propojit s bezpečnostními nebo jinými  systémy. Požadované informace se zobrazí na telefonu jako SMS zpráva. Uplatnění tohoto systému je skutečně hodně široké a výčet jeho možností se bude jistě díky modulární konstrukci nadále rozšiřovat.

Více informací naleznete zde

Mobilní telefon DECT KIRK z-3040

Ve všech výše zmíněných systémech můžete používat jakýkoliv telefon DECT podporující protokol GAP, narozdíl od některých jiných systémů, které tuto možnost záměrně blokují. KIRK se ale konkurence nebojí protože telefon z jeho produkce patří k tomu nejlepšímu na našem trhu. Telefon nabízí funkce obvyklé spíše pro mobilní telefon GSM než DECT - čtyřřádkový podsvícený display, telefonní seznam pro 80 položek, uživatelské profily, vibrační vyzvánění, konektor pro hands free soupravu, hmotnost 121 g, rozměry 143x48x26, doba provozu 150 h standby/20h hovoru. Velice příjemné je ovládání telefonu, všechno je tam, kde má být. Největší předností je ale velká mechanická odolnost telefonu, nevadí mu ani časté pády na zem. Především díky tomu se prosazuje i v systémech DECT/GAP jiných výrobců.

Více informací o telefonu najdete zde.

Dánskou společnost Kirk Telecom  v České a Slovenské republice zastupuje firma Interbell.

Článek ze dne 5. listopadu 2002 - úterý