logo itpoint.cz

Bývalý účetní šéf WorldComu přiznal podíl na účetním podvodu

Bývalý účetní ředitel americké telekomunikační společnosti WorldCom Buford Yates dnes přiznal svůj podíl na účetním podvodu, který přispěl k bankrotu firmy. Yates dále uvedl, že k provedení změn v účetnictví byl vyzván svými nadřízenými ...

Bývalý účetní ředitel americké telekomunikační společnosti WorldCom Buford Yates dnes přiznal svůj podíl na účetním podvodu, který přispěl k bankrotu firmy. Yates dále uvedl, že k provedení změn v účetnictví byl vyzván svými nadřízenými.

Yatesův obhájce v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že jeho klient nyní spolupracuje s federálními vyšetřovateli. Yates se tak stal druhou klíčovou osobou, která souhlasila s pomocí při práci na tomto případu.

Minulý měsíc přiznal svou vinu na účetním podvodu bývalý kontrolor firmy David Myers, který byl podle Yatese jeho přímým nadřízeným. Myers vypověděl, že k falšování účetnictví ho instruovalo vedení firmy, napsala agentura Reuters.

Firma WorldCom na konci června překvapivě oznámila, že bude muset přepracovat účetnictví za pět čtvrtletí, protože některé výdaje zaúčtovala jako kapitálové investice a místo vykázaného zisku měla ztrátu. Několik týdnů poté firma zažádala o ochranu před věřiteli a vyhlásila tak největší bankrot v historii USA.

O nový rozruch se WorldCom postaral začátkem srpna, kdy uvedl, že odepíše 50,6 miliardy dolarů, většinou nehmotná aktiva a další nehmotné investice. To je částka, která se blíží hodnotě hrubého domácího produktu České republiky a Maďarska.

ČTÚ

Článek ze dne 8. října 2002 - úterý