logo itpoint.cz

Cenu za jízdu po Praze si zjistíte pomocí mobilu

Tuto SMS službu zatím zavedl Eurotel, brzy ji mají poskytovat i další dva operátoři.

Lidé mohou zjistit přibližnou cenu za jízdu vozem taxi v Praze mobilním telefonem prostřednictvím krátké textové zprávy. Službu zatím zavedla společnost Eurotel, brzy ji mají poskytovat i další dva operátoři. "Předpokládáme, že nová služba výrazně přispěje k dosavadním opatřením magistrátu proti nepoctivým taxikářům," řekl mluvčí městského úřadu Martin Kupka.

Služba Eurotelu podle něj funguje přes textové zprávy a přes Juice Easy. Prostřednictvím zprávy musí zákazník poslat na číslo 999111 text ve tvaru "CTP ulice1 (odkud vyjíždí) ulice2 (cíl cesty), například "CTP LETISTE NAM+REPUBLIKY". Na telefon mu přijde zpráva, jaká by měla být nejvyšší cena s tím, že se musí připočítat čtyři koruny za minutu čekání a přibližná vzdálenost.

"V dotazu je možné zadat jak název ulice nebo místa, tak přesnou adresu, například Sokolovská nebo Sokolovská 225," uvedl Kupka. Víceslovné názvy je nutné oddělit znakem plus, dodal.

U služby Juice Easy vytočí zákazník na telefonu *111*#. Službu najde v kolonce "7:Cestovani - 6:Najit - 4:Taxi - 2:Zjistit cenu". Pravidla pro zadávání názvů ulic jsou stejná jako u zadávání přes krátké textové zprávy, sdělil Kupka. Cena odchozí textové zprávy se řídí tarifem zákazníka, za příchozí zprávu si Eurotel účtuje 2,4 koruny bez daně z přidané hodnoty, dodal mluvčí.

Poprvé tento záměr mobilních operátorů zveřejnil ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček před měsícem. "Tato cesta je nejpřirozenější, která se dá klientům pro orientaci nabídnout," řekl. Magistrát od dubna provádí přísné kontroly taxi, při nich se mu daří předražování odhalovat.

ČTK

Článek ze dne 9. července 2002 - úterý

M-Files - Document Management System