logo itpoint.cz

Český Telecom a Aral umožňují motoristům připojit se na dálnici D1 k internetu

Na čerpací stanici Aral u Mikulášova (dálnice D1, 96.km směr Praha - Brno) to umožňuje veřejný informační terminál, tzv. internetový kiosek, který byl nainstalován v rámci pilotního projektu Českého Telecomu. Jde o vůbec první veřejně dostupné zařízení, které v České republice umožní zákazníkům stáhnout si během cestování po dálnici elektronickou poštu nebo vyhledat informace na internetu.

Z čerpací stanice Aral u Mikulášova (dálnice D1, 96.km směr Praha - Brno) se mohou motoristé nyní připojit k internetu. Umožňuje jim to veřejný informační terminál, tzv. internetový kiosek, který sem byl nainstalován v rámci pilotního projektu ČESKÉHO TELECOMU, a.s. Jde o vůbec první veřejně dostupné zařízení, které v České republice umožní zákazníkům stáhnout si během cestování po dálnici elektronickou poštu nebo vyhledat informace na internetu.

"Je to další krok k zajištění komplexních služeb na čerpacích stanicích Aral. Jsme rádi, že se nám podařilo zrealizovat tento pilotní projekt na čerpací stanici Mikulášov, která patří k nejoblíbenějším na dálnici D1, a vyjít vstříc tak především těm zákazníkům, kteří cestují po dálnici služebně. Máme zájem na tom, aby se v krátké budoucnosti staly čerpací stanice Aral mimo jiné i informačními centry pro širokou motoristickou veřejnost, "uvedl Josef Pobežal ze společnosti Aral.

V rámci zkušebního projektu ČESKÝ TELECOM zprovoznil již 14 informačních terminálů, všechny na veřejně dostupných místech po celém území České republiky. "Instalace internetových kiosků jsou v plném proudu, do konce prvního pololetí letošního roku jich plánujeme zprovoznit všech 30 avizovaných", uvedl Jan Ander, ředitel pro telefonní automaty ČESKÉHO TELECOMU."Různá místa, kam jednotlivé terminály umisťujeme, pečlivě vybíráme. Pro čerpací stanici Aral jsme se rozhodli na základě podmínek, které jsou dány typem, pozicí a zázemím tohoto zařízení. Volbu nám usnadnil profesionální přístup a jednání zástupců společnosti Aral", dodal.

Veřejný informační terminál umožní zájemcům zdarma shlédnout informace, které na svých stránkách zpřístupňuje společnost Aral. Kromě bezplatné nabídky mohou uživatelé pomocí virtuální klávesnice na dotykovém displeji využívat služeb Internetu, elektronické pošty nebo integrovaného telefonního automatu. Za tyto služby je možné platit běžnými telefonními kartami, do budoucna se předpokládá také využití karet bankovních.

 internetový terminál M200 Všechny informační terminály jsou standardně připojeny k telefonní síti linkami euroISDN. Celou síť řídí moderní dohledové centrum ČESKÉHO TELECOMU. Dodavatelem přístrojů je společnost Ascom Praha, která je součástí mezinárodního koncernu Ascom group.

 www.telecom.cz

Článek ze dne 17. května 2002 - pátek