logo itpoint.cz

Český Telecom zahájil pilotní projekt veřejného bezdrátového přístupu k internetu

Spuštěním patnácti Wi-Fi Hot Spotů (přístupových míst) zahájil Český Telecom pilotní provoz veřejného bezdrátového přístupu k internetu, který je založen na technologii bezdrátových lokálních sítí (WLAN). Jednotlivé Hot Spoty jsou připojeny do páteřní IP sítě Českého Telecomu rychlostí 256 kb/s. V porovnání s běžně dostupnými mobilními technologiemi pro přístup na Internet se jedná o podstatně vyšší rychlost.

Spuštěním patnácti Wi-Fi Hot Spotů (přístupových míst) zahájil ČESKÝ TELECOM pilotní provoz veřejného bezdrátového přístupu k internetu, který je založen na technologii bezdrátových lokálních sítí (WLAN).

Wi-Fi Hot Spot je místo s vysílačem a jedním nebo více přístupovými body, které přijímají a šíří prostřednictvím antény signál do okolí. Jednotlivé Hot Spoty jsou připojeny do páteřní IP sítě ČESKÉHO TELECOMU rychlostí 256 kb/s (viz. schéma). V porovnání s běžně dostupnými mobilními technologiemi pro přístup na Internet se jedná o podstatně vyšší rychlost.

"Pilotní projekt je určen pro naše zákazníky, kteří se budou chtít seznámit s tímto moderním přístupem k internetu," sdělil Ondřej Felix, předseda představenstva a generální ředitel ČESKÉHO TELECOMU.

Po dobu trvání pilotního provozu mohou zákazníci využívat kvalitní připojení k internetu bezplatně ve všech Wi-Fi Hot Spotech. První jsou umístěny v prodejnách ČESKÉHO TELECOMU Telepoint v řadě lokalit České republiky. V průběhu testovacího provozu se počítá s jeho postupným rozšířením. Ve spolupráci s partnery se již připravuje výstavba několika desítek dalších přístupových bodů.

V rámci pilotního provozu se může k internetu bezplatně připojit každý zájemce, který se nachází v lokalitě s přístupovým bodem a má potřebné technické vybavení (správně nakonfigurovanou Wi-Fi kartu ve svém počítači nebo digitálním diáři - PDA).

Seznam Wi-Fi Hot Spotů (přístupových bodů) k 16.12. 2002

REGION   TELEPOINT ADRESA
Praha 1 Praha 10 Kodaňská 97
  2 Praha 3 Olšanská 3
  3 Praha 1 Jindřišská 14
  4 Praha 1 Politických vězňů 8
  5 Praha 6 Generála Píky 26
  6 Praha 9 Bryksova 42
Východní Čechy 7 Hradec Králové Masarykovo nám. 527
Severní Čechy 8 Ústí nad Labem Revoluční 5
  9 Kladno Poděbradova 3215
Jižní Čechy 10 Plzeň Solní 18
  11 České Budějovice Stejskalova 6
Jižní Morava 12 Brno Česká 27
  13 Uherské Hradiště Růžová 1238
  14 Přerov Kratochvílova 3
Severní Morava 15 Ostrava 28.října (roh 1.máje)

Technické vybavení

Pro připojení k Hot Spotu je potřeba počítač (desktop nebo notebook) nebo PDA, Wi-Fi karta nebo Wi-Fi USB klient do počítače, případně Wi-Fi karta (např. Compact Flash) do PDA. Některé modely notebooků a PDA již mají Wi-Fi karty integrovány a není je třeba kupovat a instalovat zvlášť.

příklad PCMCIA Wi-Fi karty do notebooku

příklad USB Wi-Fi klienta
(pro notebook nebo stolní počítač)

příklad Compast Flash II karty do PDA

Veškeré další informace lze získat na internetové adrese www.telecom.cz/wifi

  www.telecom.cz

Článek ze dne 17. prosince 2002 - úterý