logo itpoint.cz

Český Telecom zavede volbu provozovatele v zákonem stanoveném termínu

Český Telecom plánuje zavést službu Volba provozovatele v zákonem stanoveném termínu, tedy do 30. června roku 2002. Jakékoliv informace o údajném plánovaném posunu implementace této služby jsou nepravdivé. Český Telecom neinformoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o žádném zdržení v této věci.

V Praze dne 19.3. 2002 - Český Telecom plánuje zavést službu Volba provozovatele v zákonem stanoveném termínu, tedy do 30. června roku 2002. Jakékoliv informace o údajném plánovaném posunu implementace této služby jsou nepravdivé. Český Telecom neinformoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o žádném zdržení v této věci.

Český Telecom proto ještě dnes požádá ČTÚ o vysvětlení tvrzení, která padla na dnešní tiskové konferenci.

 www.telecom.cz
tisková zpráva

PRAHA 19. března (ČTK) - Český Telecom možná nezavede službu volby operátora od poloviny letošního roku, jak mu ukládá telekomunikační zákon. Firma totiž podle předsedy ČTÚ Davida Stádníka má problémy s jejím technickým zajištěním. Zavedení volby operátora je přitom jednou z podmínek EU pro liberalizaci telekomunikačního trhu.

Kvůli prodlení při zavedení předvolby operátora, tedy možnosti volat z linek dominantního Telecomu přes síť konkurence, hrozí nebezpečí, že EU znovu otevře jednání o kapitole telekomunikace, uvedl Stádník na dnešní tiskové konferenci. "Máme určité pochybnosti, zda zejména ze strany dominantního operátora bude služba technicky zabezpečena," uvedl Stádník.

Vedení Telecomu podle něj poslalo na ČTÚ dopis, v němž uvádí, že službu do konce června nestihne zavést. "Bohužel v tomto dopisu chybí na závěr ubezpečení našeho úřadu, že po 1. červenci tato služba zavedena bude," dodal s tím, že se obrátil na vedení Telecomu s žádostí o vysvětlení.

Telecom podle mluvčího Vladana Crhy hodlá službu zavést v zákonem stanoveném termínu. "Jakékoliv informace o údajném plánovaném posunu této služby jsou nepravdivé. Telecom ČTÚ neinformoval o žádném zdržení v této věci," uvedl s tím, že ještě dnes firma požádá úřad o vysvětlení tvrzení z tiskové konference. V telekomunikačním zákoně chybí sankce pro případ, že by Telecom lhůtu nesplnil. ČTÚ se proto zároveň obrátil na ministra dopravy Jaromíra Schlinga, aby přes zástupce ministerstva v Telecomu apeloval u vedení firmy na včasné zavedení služby. Úřad může rovněž informovat vládu o problémech v regulaci trhu. Český telekomunikační trh by měl být plně liberalizován do konce letošního roku, kdy by podle telekomunikačního zákona měla být zavedena vedle volby operátora pomocí číselné předvolby 10XX i tzv. pevně nastavená volba operátora na ústředně a možnost přenositelnosti telefonního čísla.

Článek ze dne 20. března 2002 - středa