logo itpoint.cz

ČTÚ zakázal Telecomu zavést od října nové internetové tarify

Český telekomunikační úřad vydal předběžné opatření, kterým Českému Telecomu zakazuje od října zavést nové tarify připojení k internetu. Předseda úřadu David Stádník řekl, že Telecom nedodržel postupy, které mu ukládá telekomunikační zákon ve vztahu k zákazníkům. Telecom označil rozhodnutí za nešťastné ...

Český telekomunikační úřad vydal předběžné opatření, kterým Českému Telecomu zakazuje od října zavést nové tarify připojení k internetu. Předseda úřadu David Stádník řekl, že Telecom nedodržel postupy, které mu ukládá telekomunikační zákon ve vztahu k zákazníkům. "Je to o tom, co zákazník unese," uvedl Stádník. Telecom označil rozhodnutí za nešťastné.

Telecom chystal od října nový model účtování telefonického připojení k internetu. Ten odděluje platby za telefonické spojení od poplatků internetovému poskytovateli či alternativnímu operátorovi, v jehož síti se připojení na internet uskutečnilo. Poskytovatelé internetu a telefonní operátoři si měli v budoucnu výši ceny stanovovat sami a při fakturaci ji přidávat k pevné sazbě Telecomu.

Poskytovatelé a operátoři označili model za diskriminační s tím, že povede k růstu cen a potlačení konkurence. Podle Telecomu měly nové tarify vedle zlevnění umožnit i zavedení paušálních plateb za připojení na internet. To chtěla firma nabízet nejprve o víkendech.

Stádník nechtěl opatření více komentovat s tím, že je určeno účastníkům správního řízení. Podle něj však nejde o to, že by chtěl úřad zamezit změnám v účtování za internet.

Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy je zarážející, že Stádník zveřejnil rozhodnutí úřadu, aniž by o tom informoval Telecom jako účastníka správního řízení. "Bylo by nešťastné, kdyby krok regulátora ohrozil zavedení paušálu za internet v říjnu letošního roku," uvedl Crha. Další kroky mluvčí nekomentoval s tím, že firma ještě předběžné opatření neobdržela. Pokud se zavedení nového modelu tarifikace pod názvem Internet Plus od října neuskuteční, bude Telecom zřejmě účtovat dle dosavadního tarifu Internet 2002.

Telecom představil Internet Plus poté, co ČTÚ stanovil nové ceny propojení sítí pro internet. Tyto poplatky, které má Telecom platit operátorům, v jejichž sítích je umístěn přístupový bod poskytovatele, byly v některých případech vyšší než cena, kterou firma nyní účtuje koncovým zákazníkům. Smlouvy o novém modelu již s Telecomem podepsaly společnosti Internet On Line a SkyNet.

ČTÚ nedávno podobným způsobem zakázal Telecomu nabízet vysokorychlostní připojení na internet ADSL, protože firma neumožnila službu nabízet ostatním hráčům na trhu.

ČTK

Článek ze dne 13. září 2002 - pátek