logo itpoint.cz

Deutsche Telekom utrpěl do září rekordní ztrátu v Německu

Deutsche Telekom vykázal za prvních devět měsíců tohoto roku kvůli rozsáhlým odpisům v mobilní divizi T-Mobile čistou ztrátu 24,5 miliardy eur, což byla nejvyšší ztráta, jakou kdy nějaká německá firma zaznamenala. Zadlužení koncernu, vývoj finančních trhů a aktuální hodnocení sektoru telekomunikací v době zhoršujícího se ekonomického klimatu nutí společnost rychle jednat. Její udoucnost spočívá v oddlužení a růstu. Jen tak je možné dosáhnout trvalého zlepšování výsledků - zdůrazňuje nově zvolený předseda představenstva Kai-Uwe Ricke.

Deutsche Telekom vykázal za prvních devět měsíců tohoto roku kvůli rozsáhlým odpisům v mobilní divizi T-Mobile čistou ztrátu 24,5 miliardy eur. Podle agentury Reuters to byla nejvyšší ztráta, jakou kdy nějaká německá firma zaznamenala.

Na provozní úrovni měl však největší evropský telekomunikační operátor zisk 12 miliard eur, který byl meziročně vyšší o 5,6 procenta. Skupina, která jmenovala nového generálního ředitele, slíbila, že sníží zadluženost zrušením letošní dividendy, omezením investic a prodejem majetku.

Tržby Deutsche Telekom se do září zvýšily o 12 procent na 39,2 miliardy eur. Z devítiměsíčního provozního zisku před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací vyplývá, že čtvrtletní zisk činil 4,24 miliardy eur, což bylo mírně nad odhady analytiků. Tento ukazatel je podle pozorovatelů klíčovým indikátorem schopnosti Telekomu zajistit si hotovost pro splácení dluhu.

Celkové odpisy hodnoty aktiv skupiny dosáhly letos 33,4 miliardy eur proti loňské výši 9,4 miliardy eur. Nejvíce k tomu přispěl odpis hodnoty T-Mobile USA.

Telekom uvedl, že i nadále hodlá snížit dluh z nynějších téměř 70 miliard do konce příštího roku k 50 miliardám eur. Dodal však, že nevidí potřebu kvůli tomu prodávat americkou mobilní divizi T-Mobile USA. Z prodeje majetku chce Telekom celkem získat 6,2 až 8,5 miliardy eur.

Deutsche Telekom jmenoval novým generálním ředitelem Kai-Uwe Rickeho, dosavadního šéfa mobilní divize T-Mobile. Firma tak ukončila čtyřměsíční provizórium na nejvyšším postu. Ricke se stane nástupcem Rona Sommera, který ztratil důvěru vlády kvůli prudkému propadu akcií společnosti pod tlakem krize v odvětví a nákladné strategie expanze, vedoucí k vysokému zadlužení.

ČTK

celá TZ - Deutsche Telekom vsází na oddlužení a růst - http://www.t-mobile.cz/cms/pr_tz_detail.asp?z=1171&w=1

Článek ze dne 19. listopadu 2002 - úterý