logo itpoint.cz

Dnes startuje volba operátora

Dnešní datum je vlastně jen dalším mezníkem liberalizace českého telekomunikačního trhu. Je ale prvním, který by mohl umožnit využívat liberalizaci i domácnostem. Samozřejmě jde o volbu operátora. Český Telecom v pátek ohlásil plnou připravenost.

 Český Telecom v pátek ohlásil plnou připravenost spustit službu volby operátora (Carrier Selection - CS) Dnešní datum je vlastně jen dalším mezníkem liberalizace českého telekomunikačního trhu. Je ale prvním, který by mohl umožnit využívat liberalizaci i domácnostem. Samozřejmě jde o volbu operátora. Český Telecom v pátek ohlásil plnou připravenost spustit službu volby operátora (Carrier Selection - CS).

Možnost nabídnout volbu operátora všem účastníkům vyžaduje platný Telekomunikační zákon. Technickou podmínkou byla zejména plná digitalizace sítě, což Telecom splnil před několika dny >>> .

Problém s využitím služby CS by snad mohli mít jen poslední zbylí účastníci systému Hughes  >>> .

Pilotní projekt s Aliatelem pomohl podle představitelů Telecomu úspěšně odladit zejména úzká místa služby CS, jejichž odhalení a odstranění, jako i v jiných podobných případech zabírá kolem 80 % potřebného úsilí. Přesto ředitel divize sítí Českého Telecomu Ing. Petr Slováček položertem prohlásil, že jen nerad pouští od 1. července své podřízené na dovolenou.

Do pátku 28. června předalo Česk0mu Telecomu kompletní podklady pro uzavření potřebné smlouvy 7 alternativních operátorů, z nich Tele2, Aliatel a Contactel ji mají již podepsanou.

Cenové podmínky za propojení jsou stanoveny podle Cenového rozhodnutí ČTÚ 02. Jde tedy o částku 60/30 haléřů za minutu ve špičce/mimo ni v rámci jediného TO, ke kterým se přičítá příplatek 6 haléřů. Zejména poslední položka Český Telecom trápí, původně totiž požadoval totiž 28 haléřů.

Na půdě Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí APVTS se dohodlo odsunutí řešení služby CS k 31.7. 2002.

Na závěr snad jen můžeme připomenout, že z ekonomického hlediska je asi nesmyslem využívat volbu operátora pro místní hovory. A po přečíslování 22. září se dosah místně tarifovaných spojení rozšíří v rámci krajských hranic …

Současně se možná uvažuje i o využití internetového volání, které dosud sloužilo pod názvem Xcall jen pro mezinárodní hovory, i pro levnější hovory meziměstské.

Operátoři slibují, že nabídnou zákazníkům nižší ceny.

Vedle Aliatelu, GTS a Tele2 a Contactelu s Telecomem o zavedení služby jedná ještě společnost eTel.

Podle alternativních operátorů Český Telecom svým zákazníkům stále nenabídl cenový program, který by nediskriminoval konkurenci. Firma bude od července nabízet nový tarif Home Zero bez volného kreditu hovorného, který volání přes konkurenci nejvíce překážel. Tarif je ale jen o 20 Kč levnější než program Standard, který za 299 Kč paušálu obsahuje 90 Kč hovorného zdarma a navíc zdražuje připojení na internet. ČTÚ před týdnem rozhodl, že Český Telecom bude od alternativních operátorů, vedle poplatků za propojení sítí, dostávat 0,06 Kč za minutu. Mělo by jít o úhradu nákladů, které firma se zavedením služby měla (ty se pohybují okolo 1,5 miliardy Kč, přičemž je úřad uznal asi jen z poloviny).

Pro volbu operátora byly dosud stanoveny tyto předvolby

10xx 10xx(x) Operátor
1010   eTel
1012   Aliatel
1020 10865 Czech OnLine
1022 10852 Český Telekom
1050   GlobalTel
1055 10855 Contactel

Článek ze dne 1. července 2002 - pondělí