logo itpoint.cz

I alternativní operátoři změní o víkendu milióny čísel

Celá akce by v sítích alternativních operátorů měla trvat kratší dobu než určené tři hodiny. Například Contactel odhaduje trvání potřebných procedur zhruba na hodinu. Poté by mělo následovat testování ve vlastní síti a se sítěmi ostatních firem, zejména Telecomu. Přečíslování zahájí mobilní operátoři, kteří budou svá čísla měnit již v sobotu před půlnocí, aby mohli zajišťovat volání na tísňové linky v době, kdy bude síť Telecomu mimo provoz.

Alternativní telekomunikační operátoři stejně jako Český Telecom změní mezi půlnocí a třetí hodinou ranní ze soboty na neděli několik miliónů telefonních čísel. Přečíslování se totiž nebude týkat pouze čísel již přidělených zákazníkům, ale i přenastavení celých číselných řad, které mají od Českého telekomunikačního úřadu. Například GTS bude měnit 4,8 miliónu čísel, řekl marketingový ředitel David Duroň.

Celá akce by v sítích alternativních operátorů měla trvat kratší dobu než určené tři hodiny. Například Contactel odhaduje trvání potřebných procedur zhruba na hodinu. Poté by mělo následovat testování ve vlastní síti a se sítěmi ostatních firem, zejména Telecomu.

Přečíslování zahájí mobilní operátoři, kteří budou svá čísla měnit již v sobotu před půlnocí, aby mohli zajišťovat volání na tísňové linky v době, kdy bude síť Telecomu mimo provoz. Při přečíslování nebude Telecom ani ostatní operátoři pevných linek mezi půlnocí a třetí hodinou garantovat spojení ve své síti.

Změní se všechna telefonní čísla na jednotně devítimístný formát a nebudou začínat nulou. Čísla budou zároveň obsahovat i předvolbu pro jednotlivé telefonní obvody, která se bude vytáčet i při místním volání. Mezinárodní formát čísla se nezmění. Mobilní operátoři pouze odstraní nulu před předvolbou. Telecom zároveň zredukuje počet telefonních obvodů ze 159 na 14, čímž zlevní část meziměstských hovorů.

ČTK

Článek ze dne 20. září 2002 - pátek