logo itpoint.cz

Invex 2002 - předběžná závěrečná zpráva z XII. mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií

Podle zprávy se středoevropský trh informačních a komunikačních technologií stabilizoval a změnila se i role veletrhu INVEX. Zatímco v devadesátých letech oslovoval široké masy a stal se nástrojem pronikání nových technologií do každodenní praxe, na posledních ročnících se zřetelně posouvá do role odborného fóra ICT. V on-line světě ustupuje význam veletrhu jako místa pro představení novinek, naopak roste jeho jedinečná role prostředníka "face to face" komunikace.

Předběžná závěrečná zpráva

Dvanáctý ročník veletrhu INVEX potvrdil své postavení největší středoevropské přehlídky ICT – Zřetelný byl posun k odbornosti : INVEX se stal veletrhem manažerů a specialistů, kterých za první tři dny vyhrazené odborníkům přijelo na 60.000 – Aktuální trendy ICT oboru prezentovalo více než 200 doprovodných akcí – Hlavním tématem diskusí byl rozvoj e-governmentu, své cíle a koncepci představilo Ministerstvo informatiky ČR – Ve čtvrtek přišlo rekordních 46 200 návštěvníků, celková návštěvnost dosáhne 130 000 – Zúčastnilo se na 800 vystavovatelů ze 16 zemí, o 100 procent meziročně vzrostla účast Slovenska a Taiwanu – Mimořádný byl zájem médií, akreditovalo se 1225 novinářů ze sedmi zemí.

Středoevropský trh informačních a komunikačních technologií se stabilizoval a změnila se i role veletrhu INVEX. Zatímco v devadesátých letech oslovoval široké masy a stal se nástrojem pronikání nových technologií do každodenní praxe, na posledních ročnících se zřetelně posouvá do role odborného fóra ICT. V on-line světě ustupuje význam veletrhu jako místa pro představení novinek, naopak roste jeho jedinečná role prostředníka "face to face" komunikace.

Úspěšnou snahu o budování “manažerského” veletrhu potvrdil letošní ročník. Rozšíření odborných dnů ze dvou na tři vedlo ke zvýšení zájmu odborných návštěvníků – specialistů ICT oborů, ale také zástupců sféry finančních služeb nebo pracovníků státní správy. Posun od prezentace produktů laické veřejnosti k odborným jednáním s povděkem kvitovali vystavovatelé, kteří dnes INVEX oceňují v první řadě jako největší příležitost k osobním setkáním s obchodními partnery.

V rámci veletrhu proběhlo několik specializovaných projektů: Job Fair pro uchazeče o zaměstnání v oblasti ICT, rozšířená E-Zona, poprvé rozdělená na sféru financí, elektronického obchodu a veřejných služeb obyvatelstvu, tradiční Game Hall a opět pavilon B2B. Obchodní zaměření posílil nový projekt One to One, do kterého se zapojila řada významných firem. "Účastí na projektu One to One jsme docílili stejného efektu jako v dobách, kdy jsme stavěli stánek. Z pohledu zavedeného distributora výpočetní techniky Toshiba se nám INVEX líbil a do budoucna budeme naši účast směrovat stejně," řekl generální ředitel CHG Trade, a. s., František Provazník.

Významnou součástí veletrhu byly doprovodné konference, semináře, work-shopy a přednášky. Uskutečnilo se jich více než 200, z toho přibližně polovina v rámci oficiálního doprovodného programu a druhou stovku připravili sami vystavovatelé.

Veletrh zahájil ministr Vladimír Mlynář, který zde představil koncepci nově vznikajícího ministerstva informatiky. "Tento veletrh je důkazem, že obor informačních technologií je v České republice na velmi vysoké úrovni, a já pevně doufám, že mu moje ministerstvo bude pomáhat," prohlásil budoucí ministr informatiky, který si mimo jiné klade za cíl během čtyř let zvýši podíl počítačově gramotných obyvatel České republiky na polovinu. Vladimír Mlynář se současně stal jedním z hlavních protagonistů zahajovací konference "Informační svět podle …"; za protější stůl zasedl viceprezident společnosti Microsoft Jan Mühlfeit, který připomněl, že právě na brněnském veletrhu před dvanácti lety zahájil svou e-kariéru a označil INVEX za druhou největší událost v oblasti IT v Evropě po hannoverském CEBITu.

Rozsáhlou prezentaci připravilo ministerstvo vnitra, které zde mimo jiné demonstrovalo boj se softwarovým pirátstvím. Ministr vnitra Stanislav Gross osobně představil novinky webových stánek svého úřadu a projekty na podporu e-governmentu.

K nejvýznamnějším odborným setkáním letošního ročníku patřila třídenní konference Linux Hall, konference Informační bezpečnost nebo mezinárodní konference Pozice veletrhů v komunikačním mixu firem, mimořádnému zájmu se těšilo také Telekomunikační fórum a ICT Fórum 2002 na téma e-learning.

Mezinárodní rozměr veletrhu INVEX potvrdilo setkání patnácti generálních ředitelů předních slovenských firem z oblasti IT se zástupci slovenských politických stran. Jak na otevření Slovenského národního dne na veletrhu INVEX uvedl státní tajemník Ministerstva hospodářství SR Vladislav Borík, slovenské firmy se veletrhu účastní ve stále větším počtu. "Svou roli hraje i to, že se Brno geograficky nachází ve středu Evropy a INVEX má rozměr nejen český, ale i středoevropský a možná ještě větší," prohlásil.

Téměř 250 hráčů se za velkého zájmu návštěvníků zúčastnilo Mistrovství ČR v počítačových hrách a české i slovenské národní kvalifikace na "herní olympiádu" World Cyber Games 2002 v Jižní Koreji.

Ocenění se dočkaly nejzajímavější exponáty: devět z nich získalo Křišťálový disk a deset novinářskou cenu The best of INVEX. Vyhlášeny byly také Osobnost roku české informatiky. Osobnost roku českých telekomunikací, Událost roku IT, Osobnost roku české informatiky a telekomunikací v oboru publicista a TOP 10 systémových integrátorů.

Čísla z předběžné statistiky

První tři dny XII. mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX byly vyhrazeny odborníkům, kterých přišlo téměř 60 000. Po čtvrtém “laickém” dnu návštěvnost přesáhla 100 000. Registrovaní zahraniční návštěvníci přijeli z 28 zemí. Nejvyšší zahraniční účast mělo Slovensko s 2254 návštěvníky, dále Německo, Polsko, Rakousko, Maďarsko a Velká Británie. Jednotliví návštěvníci přijeli také z Alžírska, Číny nebo Kanady.

Z průzkumu realizovaného Ekonomicko-správní fakultou MU Brno vyplývá, že mezi návštěvníky prvních čtyř dnů bylo 64,1 % odborníků (mezi pracujícími byli odborníci zastoupeni dokonce 75,1 %). Významný je vliv návštěvníků na rozhodování o investicích a nákupech – kompetentních návštěvníků, kteří o investicích rozhodují či spolurozhodují, bylo 50,7 %, dalších 30 % má poradní hlas.

Hlavním cílem návštěvy veletrhu byly pro 58,2 % dotázaných informace o novinkách a trendech. Dalších 33,1 % přijelo s hlavním cílem informovat se o konkrétním výrobku, službě nebo cenách, vést obchodní jednání a upevňovat nebo navazovat obchodní kontakty.

Průzkum vystavovatelů potvrdil stabilizaci českého trhu ICT. Jen pro 17,8 % dotázaných vystavovatelů bylo hlavním cílem představení nových výrobků a služeb a pro 12,5 % hledání nových zákazníků; více než polovina z nich pokládá za hlavní předvedení firmy a vytváření image, případně uzavření konkrétních obchodů.

V Press Center v pavilonu E se v průběhu čtyř veletržních dnů akreditovalo 1225 novinářů, z toho 65 zahraničních z Maďarska, Rakouska, Slovenska, Taiwanu, USA a Velké Británie.

XIII. mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií INVEX se uskuteční od 6. do 10. října 2003.

Zveřejněné informace jsou předběžné. Konečná závěrečná zpráva bude a.s. Veletrhy Brno vydána po vyhodnocené všech statistických údajů. Uváděné statistické hodnoty vycházejí ze zásad zveřejňování statistických dat veletrhů a výstav sdružených v UFI (Union des Foires Internationales) Paris.

 Invex

Článek ze dne 15. října 2002 - úterý